Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jake Daniels se stal prvním aktivním fotbalistou ve Velké Británii, který je otevřeně gay

Útočník Blackpoolu Jake Daniels ukončil desetiletí mlčení v mužském fotbale. Od oznámení Justina Fashanu v roce 1990 se stal prvním hráčem ve Velké Británii, který je otevřeně gay. Podpořil ho i Boris Johnson.

Jake debutoval v seniorské reprezentaci teprve tento měsíc, ale už nyní ve svých pouhých 17 letech říká, že je připraven být vzorem pro ostatní. Rozhodl se, že nadešel čas být sám sebou, být svobodný a sebevědomý ve své identitě.

Teď je ten správný čas to udělat, cítím, že jsem připraven vyprávět svůj příběh, a chci, aby lidé poznali mé skutečné já.
Jake Daniels

Daniels řekl, že si je své sexuality vědom od šesti let, ale tajil ji, protože se snažil dosáhnout svého snu ve fotbalové kariéře. Po několikaměsíčním rozhodování, které konzultoval se svou rodinou, klubem, charitativní organizací Stonewall a televizí Sky Sports, která o tom informovala jako první, Daniels vysvětlil, proč se rozhodl otevřeně mluvit o své sexualitě, když to generace hráčů před ním nedokázaly.

Konkrétně v anglickém fotbale je tohle téma provázáno s hořkou historií. Justin Fashanu byl prvním profesionálním fotbalistou na světě, který byl otevřeně gay. Anglický reprezentant o své homosexualitě promluvil na sklonku kariéry v roce 1990 a o osm let později si vzal život, jelikož se obával, že se mu kvůli jeho orientaci nedostane spravedlivého soudu.

V pondělí Daniels řekl Sky Sports, že teď na konci sezony, v níž vstřelil více než 30 gólů a debutoval v profesionálním týmu Championship, je ten správný čas vyprávět svůj příběh. Nyní doufá, že se stane vzorem pro ostatní hráče, aby se cítili dostatečně komfortně a také promluvili, pokud budou chtít.

Ve svých dvaceti letech bych toho nebyl schopen. To, co právě udělal, vyžadovalo neuvěřitelnou odvahu. V šatně jsme se pohybovali mnoho a mnoho let a tohle by se zdálo jako něco nemyslitelného – oznámit, že jste gay. Nedokážu si představit, jak těžké to bylo.
Gary Neville, fotbalový expert pro Sky Sports

K takovému prohlášení se vyjádřil i samotný premiér Velké Británie, Boris Johnson na svém twitterovém účtu.

Danielsovo prohlášení je významným milníkem ve fotbalové hře. Mužský fotbal se sice zabývá sociálními otázkami více než kdykoli předtím, ale stále není schopen většího pokroku v zastoupení LGBTQ+ komunity v rámci hry.