Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak zvládnout zkoušky Scio? Pohled dvou uchazeček

Hlásíš se na vysokou a v dispozicích sis přečetl, že musíš složit testy od Scio? Nezoufej. V redakci jsme si jimi taky prošli, někteří teď prochází. Žádný strach, v článku se o tom pobavíme.

Áďa, současný uchazeč

V sobotu jsem psala svoje první Scio testy aka přijímačky na vysokou. Dneska ti řeknu, jak jsem se připravovala, jak test probíhal a jak se ohledně toho vůbec cítím. 🤪

Chci jít na Karlovu Univerzitu na Institut komunikačních studií a žurnalistiky v rámci Fakulty sociálních věd. Zatím si nejsem ještě stoprocentně jistá, na který obor. Do nedávna jsem totiž žila v tom, že si můžu dát přihlášku na mediální studia, žurnalistiku i marketing - nemůžu.😂🤯

Mají dvoukolové přijímací řízení a prvním kolem jsou právě obecné studijní předpoklady a angličtina od Scio. 

Výsledek testu se udává v percentilu – to je parametr, který určuje vaši úspěšnost s ohledem na ostatní účastníky neboli kolik procent lidí má horší výsledek než ty. Minimální hodnotu percentilu pro přijetí má každá vysoká škola i obor jinak. 

Příprava:

Musím se veřejně přiznat, že moje příprava nebyla úplně ukázková. Učebnici jsem kompletně nedokončila do teď. Nebýt mého otravného spolužáka, který ji nosil každý den do školy a učil se, bych ji možná nekoupila nikdy.😂  Každopádně vyplatí se ji mít. Minimálně si zvykneš na typ otázek, které tě čekají. Nová stojí tisícovku, ale dá se sehnat z druhé ruky za přátelštější cenu.

Zkouška: 

Test jsem si chtěla napsat prezenčně, ale vzhledem k situaci nám to automaticky přesunuli do on-line verze. V té je to trochu složitější než v prezenční podobě. Mají specifické požadavky na tvůj počítač a několik dní dopředu musíš projít tzv. onboardingem – to je vstupní test. Během něj zjistíš, jestli ti funguje kamera, mikrofon, naskenuješ svoji občanku, obličej a hlavně natočíš prostor, kde test budeš psát. Stejný proces budeš opakovat v den testu. Pokoj a pracovní plochu jim naskenuj opravdu pečlivě. Může se stát, že se jim něco nebude líbit a test ti neuznají.

Večer před jsem se snažila jít brzo spát a hlavně se hodit do klidu.🧘‍♀️ Celou noc jsem se budila. Ráno v den D jsem byla tak vystrašená, že jsem mamce zakázala i použít kávovar. Bála jsem se, že mě za jakýkoliv pípnutí ze zkoušky diskvalifikují.😂 

Měla jsem štěstí a zkouška se spustila bez problému. Když jsem si zpětně četla třídní skupinu, vyděsilo mě, kolik lidí mělo s připojením starost. Nejvíc mě pobavila funkce označení si otázek, ke kterým se chcete vrátit. Měla jsem totiž označené skoro všechno…😂

Po dopsání jsem měla dobrý pocit do doby, než přišly správné odpovědi. Spolu s nimi totiž dorazil i mental breakdown. No žádná sláva.😂 Vůbec nedokážu odhadnout, jaký budu mít percentil. Až tohle budeš číst, měla bych mít předběžné výsledky, tak uvidíme.🤪

Terka, loňský uchazeč

Já jsem Scia psala už loni. Shodou okolností jsem se taky hlásila na IKSŽ na žurnu, kam jsem, na rozdíl od Ádi, věděla, že chci. Zpětně hodnotím, že jsem jela dobrej punk, byla to moje jediná přihláška. Ale co, dostala jsem se z hezké pozice. Scio byly krok číslo jedna.

Příprava:

Učebnici na OSP jsem si koupila z druhé ruky, je to úplně dostačující. Na angličtinu jsem si učebnici nekupovala, ani nevím, jestli existuje, ale vyzkoušela jsem si jeden cvičný test na stránkách Scio a viděla jsem, že "hloubkově trénovat" nemusím. Navíc angličtina je vypsaná až někdy na březen. Ukázkové testíky here.

Tips:

* Dělej si i cvičné testy NA ČAS! Právě čas může být tvůj největší nepřítel, často se stává, že test student napíše dobře, ale pomalu. Hezký, ale to je k ničemu.

* Některý typ úloh ti nejde? Procvičuj ho pořád dokola! V každém testu je stejný počet úloh daného typu, proto se nestane, že by tě pak v termínu zkoušky něco překvapilo. Stačí se naučit Scio systém.

* Na Ulož.to je zásobička testů z minulých let. Procvičuj, fakt, jinak nemůžeš fňukat, že "to" nejde!

* Pokusy si kupuj VČAS! Ať neplatíš za pozdní přihlášení. Já osobně jsem kupovala balíček STANDARD, ten prostřední, za mě nejlepší. Máš tam percentil, nemusíš si ho počítat. Ten nejdražší je zbytečný.

Zkouška:

Přihlásila jsem se na první vánoční termín, který má teď Áďa za sebou. Co si budeme, žádná sláva, mega jsem to pokonila, haha. Jenže to nevadilo, neboť mi Scio termín neuznalo, pokazila jsem sken.

Doporučuji skenování všeho kolem sebe nepodcenit! Já jsem neukázala papíry z obou stran a tralala, bye. Ukaž, že nemáš v uších sluchátka, pořádně natoč 360 stupňový záběr pokoje. Ukaž všechno, o čem si myslíš, že by mohlo být sus. Mobil daleko od sebe. Pro ten si dojdi ve chvíli, kdyby se test zaseknul a volej Scio hotline. Ostatně tenhle proces je detailně popsaný v dispozicích.

Já jsem pak psala e-mail na podporu Scio, aby mi vysvětlili, proč mi termín neuznali. Bylo to právě kvůli takové malé "papírové" prkotině. Ale co, alespoň je vidět, že v testech nejde podvádět. Doporučuju to ani nezkoušet. Nejenže je hulvátský snažit se získat dobrý výsledek nečestně, ale klidně to může skončit trestním stíháním. Just saying.

Tips:

* Doma všem domluv, aby ti nelezli po čas zkoušky do pokoje, nehádali se, neházeli po sobě věci, nenosili ti svačiny. Ne. Mně takhle jednou vlezl táta při zkoušce do pokoje, udělala jsem na něj gesto, ať okamžitě odejde a vše bylo OK. Když administrátoři vidí, že ses snažil předejít problému, mělo by to být v pohodě.

Máš *kolik chceš* pokusů!

Něvyšlo to poprvé? Nevadí. Nevyšlo to podruhé? No a co? Ani potřetí? Kup další pokusy! Já psala několikrát, abych si byla jistá, že se dostanu. A dostala jsem se. Peníze jsou věc druhá, rozumím, není fér zkoušky takhle cenově napálit...

Každá vysoká škola vede statistiky přijetí. Stačí pogooglovat, jaký percentil stačil pro přijetí v minulých letech, pak budeš mít alespoň představu, zda zamakat.

Rozpis zkoušek do konce školního roku:

https://www.scio.cz/nsz/terminy/

Přeju všem testovaným štěstí! A hlavně se uč!

Jak si vybrat VŠ a nezbláznit se z toho

by @adelakutilova