Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak návrat Y2K ovlivňuje technologii a módu?

Návrat flip phonů, digitální kamery, drátová sluchátka a další. Ačkoliv dnes máme k dispozici vyspělé technologie, nostalgie nás pobízí k tomu oprášit stará zařízení, oblečení a promítnout je do soudobých trendů. O návratu růžové jsme už slyšeli, co ale móda a lifestyle?

Tak trochu jiné doplňky

Uvedení nových AirPods Max jen potvrdilo, že trend velkých sluchátek se vrací. Společně s těmi drátovými je ve svých looks střídá třeba herečka a dcera Johnnyho Deppa Lily-Rose Depp. Podobně i digitální foťáky a kamery nebo polaroidy a foťáky na film můžou posloužit jako módní doplněk. Stejně tak i k zachycení okamžiku, navíc s retro nostalgickým nádechem , třeba na akcích s přáteli, svatbách nebo prostě jenom tak.

Co dělá technologie v módě?

Cybercore je propojení nostalgie s futurismem a skrze módu znázorňuje internetovou kulturu pozdních devadesátek a raných nultých let, píše server nylon.com. Často se inspiruje digitálními prvky, jako je retro počítačová grafika. Není to úplná novinka roku 2022, ale vrací se v kruzích. Barvu a třpyt kamínků podle článku dodala stylu afroamerická hudební scéna. Dnešní cybercore je oproti tomu devadesátkovému o dost uhlazenější, takže vidíme hodně černé kůže a latexu.

Jako ukázkovou fanynku téhle fashion uvedu herečku Julii Fox, ale vsadím se, že jsi na ni v posledních měsících určitě na internetu narazil/a i sám/sama. Proslavila se rozhovorem, ze kterého se tenhle rok stalo meme, a od té doby nepřestává šokovat převážně svými looky, které si někdy vyrábí i sama (třeba ikonický oční make-up). Kromě ní si tenhle styl oblíbila taky modelka Bella Hadid, jejíž stylisti se museli inspirovat sci-fi filmem Matrix (1999) s typickou kombinací černé a zelené spolu s oválnými slunečními brýlemi.

Techwear trochu připomíná postapokalyptickou uniformu: Nejdůležitější je funkčnost látek. Nepromokavé materiály a barevný minimalismus jdou ruku v ruce. Představ si Jennifer Lawrence jako Katniss Everdeen v Hunger Games aréně. Tenhle trend se možná nejvíc uchytil v japonském streetwearu.

Gorpcore je asi úplně nejaktuálnější módní trend, co jsem tenhle podzim zaznamenala, a ačkoliv se tváří jako techwear, z estetického hlediska se jedná o jeho úplný opak, tvrdí altitude-blog.com. Cílem už není co nejlépe splynout s okolím, ale spíš vyčnívat jako turista – v dobrém slova smyslu. Na první dojem tak funkční kousky vytváří promyšlený stylový outfit. Můžeme sem zařadit třeba puffer a sherpa bundy nebo vesty, které se nosí už posledních pár sezón včetně té letošní. Nesmí chybět ani cargo pants (kapsáče) & skirts.

Uvidíme, jak dlouho se trend Y2K udrží a co přijde po něm: Budou to desátá léta a kníry, kříže a galaxy vzor? Snad ne.

Na další Y2K inspired kousky mrkni tady:

Jak na Y2K look v roce 2022?

by @adelakutilova