Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Internet je plný podvodníků, dej si pozor při nákupech na bazarech

Internet je úžasným místem plným zábavy a poznání. Bohužel se na něm ale nachází i spousta podvodníků, kteří dokáží lidi často velmi důmyslně napálit, a to i při nakupování v internetových obchodech. Jak se bránit?

Nakupování na internetu je čím dál tím běžnější a mnozí z nás ho upřednostňují před nákupy v běžných kamenných prodejnách. Není se čemu divit, člověk si může z pohodlí domova zařídit celý šatník nebo koupit novou herní konzoli, aniž by musel trajdat po přeplněných obchoďácích.

Jenže nakupování z pohodlí domova má i jednu nevýhodu, kterou možná někteří z nás považují za výhodu, a to je anonymita. Právě anonymity zneužívají podvodníci, kteří pod falešnou identitou okrádají lidi nakupující na internetu.

Lstivé podvody na bazarech

Na online bazarech tak přibývá případů, kdy je člověk napálen. Je jedno, kde budeš nakupovat. Nebezpečí hrozí všude.

Konverzace s podvodníkem přitom většinou začne úplně běžně. Zeptá se na stav dané věci, a třeba i trochu zkusí vyjednávat o ceně a domluvit si menší slevu. Když už ale přijde na prodej, přijde i na podvod.

Podvodníci se tě pomocí e-mailů či odkazů, které ti zašlou přímo do chatu na daném serveru, snaží přesměrovat na jimi vytvořenou stránku, která ale působí jako oficiální stránka banky či dopravce, který zásilku doručí do rukou kupujícího.

 Tyto stránky po tobě vyžadují zadání údajů k internetovému bankovnictví, abys mohl/a „přijmout částku za věc, kterou prodáváš“, což je přesně ta chvíle, kdy se staneš obětí podvodu. Podvodník ti pak může lehce ukrást peníze z tvého účtu.

A jak se bránit?

  • Nikdy nikomu neposílej údaje ke své platební kartě, rozhodně ne její číslo nebo CVV/CVC kód.
  • Když ti někdo posílá peníze, stačí, když zná číslo tvého účtu, nic víc nepotřebuje.
  • Vždy si pečlivě přečti, co vlastně u platby na internetu potvrzuješ, třeba appka mobilního bankovnictví George od České spořitelny ti to vždycky píše přesně.
  • Nakupuj jen na ověřených e-shopech.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.