Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

I MISS THE OLD KANYE aneb čím je dokument Jeen-Yuhs zajímavý?

Režisérské duo Coodie & Chike svou netflixovou trilogií Jeen-Yuhs poskytuje neobvykle pozitivní úhel pohledu na Yeezyho.

Kanye West je proslulý svými kontroverzemi, které se raketově šíří napříč médii většinou chvíli předtím, než vydá nové album. Běžný internetový uživatel byl zaskočen jeho republikánsky orientovaným politickým přesvědčením nebo drsným rozvodem s Kim Kardashian, během kterého si znepřátelil spoustu celebrit – včetně dlouholetého parťáka Kida Cudiho.

Coodie, který natočil videoklip Through The Wire nebo pořad Channel Zero.

Nejlepší rapující producent 🤡🥁

Dokument Jeen-Yuhs mapuje Yeho kariéru od jeho skromných začátků v Chicagu, kde s matkou Dondou West vyrůstal od tří let. Do Chicaga se Kanye rád vrací a zároveň z něj spoustu lidí vzal s sebou do svého kreativního světa. V prvních dvou částech trilogie pracuje na debutovém albu College Dropout, na kterém nechybí specifické soulové samply ani poezie J. Ivyho.

Krutou pravdou je, že Kanyeho začátkem tisíciletí nikdo nevnímal jako rappera. Měl pět produkcí na Jay-Zho legendárním albu The Blueprint (září 2001) a o jeho beaty byl zájem, ale nikdo s ním nechtěl sepsat smlouvu. Kanye pouštěl svoje dema v Roc-A-Fella i v Rawkus Records (kde za něj ručili Mos Def a Talib Kweli), ale jeho upřímnost a humorné výroky nebrali manažeři seriózně. Snažil se předávat poselství a svoji osobitost ve špičce gangsta rap trendu. A už tehdy protlačoval, že je silně křesťanského založení (viz skladba Jesus Walks ✝).

Kanye a Jay-Z v roce 2011 přišli se společným albem Watch the Throne, na kterém nechybí legendární track N*ggas in Paris či No Church in the Wild s Frankem Oceanem.

Imma let you finish, but… 👑

Díky dokumentu máš příležitost vidět, jak Kanye dře na svém albu, zatímco postupně navazuje kontakty s největšími hudebními osobnostmi té nebo nadcházející doby. Skrz beaty se dostává k Ludacrisovi, Scarfaceovi či Pharrellu Williamsovi.

Dame Dash, spoluzakladatel Roc-A-Fella, mu nakonec přeci jen dal šanci, jinak bychom o Kanyem možná dnes nemluvili. Stejně tak dostal prostor na The Blueprint 2, konkrétně ve skladbě The Bounce. Zároveň lze zpozorovat, že to, co mnohým později přišlo jako arogance nebo příliš nafouklé ego, je Kanyeho šílená motivace uspět za každou cenu a snaha vytvořit hudbu, která tu ještě nebyla. 

V Praze točili tři klipy, včetně části krátkometrážního filmu Runaway.

V MTV a na předávání Grammy působí jako sebejistý mimozemšťan. Když pak ale když sedí v autě s Coodiem a povídá o svých snech, pochopíš, že je to taky jen člověk, který si chce své sny plnit. A to nezmění zlaté řetězy, grillz ani lidská závist. Yeho veřejné vystupovaní a image jsou srovnatelné s Rytmusem, přičemž u nás byl egotripový šok navíc ještě spojený s čerstvým příchodem hip hopu.

Za vizuální stránkou umělce stojí nespočet talentovaných tvůrců, například režisér Hype Williams stál za singly Stronger i Heartless a japonský výtvarník Takashi Murakami se postaral o cover alba Graduation (2007) a Kids See Ghosts (2018).

Přes Kanyeho znepokojivé proslovy a problémy s duševním zdravím (psychotické epizody, bipolární porucha) někteří fanoušci rychle zapomínají, jakou dlouhou ušel cestu a kolik legendárních desek za posledních 18 let vydal. Z boombapu se dostal k šílené směsici žánrů na velkolepém My Beautiful Dark Twisted Fantasy (2010) a z něj přeskočil rovnou na minimalistický a temný Yeezus (2013).

Stop texting, go find God 🙏🕊️

Nyní už je v pozici, kdy velkou část práce nechává na svých hostech a sám působí spíš jako exekutivní producent, přičemž spolupracuje prakticky s většinou áčkových hvězd, od Rihanny po Playboi Cartiho. Nyní pracuje na Dondě 2, pokračování alba věnovaného jeho matce, na kterém sama nechyběla jako host. Skladba Praise God, kterou uvádí hlas Dondy West, se dokonce stala trendujícím zvukem na TikToku.

Čím známější Kanye byl, tím více času chtěl s matkou trávit. Nevadilo mu, když ho Ellen DeGeneres nazvala mamánkem, a u Oprah v roce 2005 dokonce v přímém přenosu vystupoval se skladbou Hey Mama, adresovanou Dondě. Až do její smrti v listopadu 2007 vedla Kanyeho matka komunitní nadace pro podporu gramotnosti znevýhodněné mládeže a Kanye tuto její aktivitu propagoval. 

Listening Experience prvního Donda alba byla fanoušky vychvalovaná, zatímco ta druhá se potýkala s výraznými technickými problémy.

Kanye by si měl občas dopřát zasloužený odpočinek a nesnažit se za každou cenu vytvářet obsah. Ne všechno musí být zveřejněno a Ye si svými kousky proti sobě poštvává velkou část veřejnosti. Otázkou je, jestli by to bez toho byl vůbec on. Kdo jiný by během benefičního vysílání řekl, že George Bush se nezajímá o afroameričany, nebo by zapózoval jako Ježíš Kristus na obálce časopisu Rolling Stone?

Kanye svůj smutek vždy řešil (a léčil) další pracovní náloží. Sám režisér snímku Coodie, byl svědkem toho, že lidi se mění, když mu Kanye dal najevo, že v natáčení nechce pokračovat. Zatímco Coodie se věnoval rodičovství, Kanye dál následoval cíl stát se tou nejlepší verzí sebe samého, změnit hudební a módní průmysl (Adidas Yeezy, Yeezy Season) a zanechat po sobě odkaz velikosti renesančního muže. Co se stalo po několikaleté pauze, už nechám na tvojí zvědavosti.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.