Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: Getty Images / heyfomo.cz

Hunter Schafer z Euphorie: „Už nechci hrát trans postavy.“

Proč herečka a modelka Hunter Schafer známá z role Jules v seriálu Euphoria odmítá další role, ve kterých má hrát trans postavy?

V rozhovoru pro GQ se herečka Hunter Schafer, kterou stoprocentně znáš jako Jules ze seriálu Euphoria, rozmluvila o své strategii pro přijímání dalších filmových a televizních rolí. 25letá herečka v rozhovoru řekla, že „nechce, aby byla její genderová identita středobodem její kariéry a všeho, co dělá.“

Hunter Schafer na Berlinale 2024 (zdroj: Getty Images / Sebastian Reuter)

Schafer uvedla, že dostala po úspěchu s Euphorií plno nabídek na trans role, které odmítla. Přiznala, že nabídky bere jako privilegium a cítí trošku výčitky, jelikož není „dostatečným mluvčím“ pro svou komunitu.

Hunter Schafer v Euphoria (2019-současnost) - zdroj: HBO
Pracovala jsem tak tvrdě, abych se dostala tam, kde jsem, prošla jsem si fakt náročnou tranzicí, a teď chci jen být holka a jít dál.
Hunter Schafer v rozhovoru pro GQ (duben 2024)

Dále řekla, že zkrátka nechce být známá jako trans herečka, ale pouze jako herečka, a pokud by to podporovala svými rolemi, sama by se nálepky nezbavila. Řekla však, že si uvědomuje, že je jedním z nejznámějších transgender lidí a musí svou platformu využívat.

Hunter jsi naposled mohl*a vidět třeba v loňském prequelu k Hunger Games jako Tigris a do kin brzy půjde horor Cuckoo, který měl premiéru na Berlinale. V obou filmech nehraje trans ženy.

Hunter Schafer v The Hunger Games: Ballad of Songbirds & Snakes (2023) - zdroj: Lionsgate

Kdo by měl hrát trans role ve filmech, bylo v Hollywoodech dlouhodobě debatou, jelikož je zpravidla hráli cisgender herci a ještě za ně byli oceňováni. Například Felicity Huffman, Eddie Redmayne, Hilary Swank a Jared Leto byli nominováni na Oscar za transgender role, Swank a Leto za ně Oscary dokonce vyhráli. Cis herci tak upírali trans hercům celkem omezený počet rolí určených přímo pro ně. Sám Redmayne svou roli ve filmu The Danish Girl z roku 2015 nazval chybou a Scarlett Johansson odstoupila před pár lety pod tlakem veřejnosti z filmu, kde měla hrát trans muže.

Eddie Redmayne v The Danish Girl (2015) - zdroj: Universal Pictures

Zdroje: BBC, GQ

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.