Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Hráč Kansas City Chiefs čelí kritice za misogynní a homofobní projev

Harrison Butker, který je označován za jednoho z nejlepších hráčů americké NFL, je v posledních dnech kritizován za silně misogynní a homofobní projev. V něm kritizoval právo na potrat, identitu queer lidí i společenské postavení žen.

Hráč amerického fotbalového týmu Kansas City Chiefs Harrison Butker se dostal do čela kontroverze poté, co pronesl 11. května na Benedictine College, soukromé katolické instituci v Kansasu, silně misogynní a homofobní projev. V tom se ostře vyjádřil proti společenskému postavení žen, právům queer lidí i právu žen na interrupci.

Butker, který bývá označován za jednoho z nejlepších hráčů NFL, v projevu například prohlásil, že jednou z nejdůležitějších rolí žen, je být „ženou v domácnosti“. Tvrdil, že život jeho manželky „skutečně začal“ až ve chvíli, kdy se stala manželkou a matkou. Vymezil se také vůči interrupcím, náhradnímu mateřství i queer identitám, které označil za „nebezpečné genderové ideologie“.

Chci k vám krátce promluvit napřímo, protože si myslím, že právě vám, ženám, byly namluveny ty nejďábelštější lži. Kolik z vás, které tu teď sedíte, se chystáte přijít na toto pódium a přemýšlíte o všech povýšeních a titulech, které ve své kariéře získáte? Některé z vás možná povedou úspěšnou kariéru, ale troufám si odhadnout, že většina z vás se nejvíce těší na manželství a děti, které přivedete na tento svět.
- Harrison Butker v projevu na Benedictine College

NFL se od jeho výroků distancovala

NFL, která se dlouhodobě dle svého přesvědčení snaží o inkluzivitu a podporu rovných práv, se od výroků Butkera obratem distancovala. V oficiálním prohlášení uvedla, že názory prezentované hráčem nejsou v souladu s hodnotami a zásadami ligy.Jeho názory nejsou názory NFL jako organizace. NFL se neochvějně hlásí k inkluzi, která naši ligu jen posiluje,“ uvedl Jonathan Beane, seniorní viceprezident NFL a ředitel pro diverzitu a inkluzi.

Špatné zákony a špatný leadership negativně ovlivnily zásadní životní problémy. Témata jako potraty, umělé oplodnění, náhradní mateřství, eutanazie, stejně jako rostoucí podpora zvrácených kulturních hodnot v médiích, to vše pramení z všudypřítomné ztráty pořádku.
Harrison Butker v projevu na Benedictine College

Už v minulosti dával najevo své konzervativní postoje

Projev Harrisona Butkera může být o to škodlivější vzhledem k jeho veřejné roli a vlivu, který jako profesionální sportovec má. Podobné výroky ze stran autorit a celebrit mohou podněcovat nenávist a diskriminaci, přispívat k další polarizaci společnosti a zhoršovat postavení už tak zranitelných skupin.

Zrovna u hráče Kansas City Chiefs se ale nejedná o nic nového – Butker je svými konzervativními postoji proslulý. V minulosti byl například vyfotografován s Markem a Patricií McCloskey, bělošským párem, který v roce 2020 namířil zbraně na účastnictvo demonstrace na podporu hnutí Black Lives Matter. Během návštěvy hráčů Kansas City Chiefs v Bílém domě v roce 2023 na sobě zase Butker měl kravatu vyjadřující odpor k právu na interrupci.

Nynější výroky Butkera kritizovaly nejen nevládní a neziskové organizace, které se o práva žen a queer lidí zasazují, ale také lidé na sociálních sítích, včetně fanoušků a fanynek fotbalového týmu. Na internetu se objevila také petice, která má už přes 170 tisíc podpisů, a která požaduje vyloučení Harrisona Butkera z týmu, právě kvůli jeho misogynním a homofobním poznámkám.