Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Home design inspo: Jak si můžeš doma vytvořit letní vibe Itálie a Řecka?

Itálie nebo Řecko mají svůj typický design - středomořský styl, ve kterém se člověk cítí v klidu, pohodě a zkrátka „dovolenkově“. Nemusíš ale nutně odcestovat na jih, aby ses atmosféře přiblížil*a. Jak si ji lehce vykouzlit doma, se dozvíš v článku!

Ať už se podíváme na vilu v Portofinu nebo na malý domeček na Krétě, oba mají svůj typický vibe a bývají zařízeny ve středomořském stylu. Je jedno, jak starý či nový prostor je, jestli je drahý nebo levný. Středomoří a jeho design má něco do sebe.

Oba designy mají silné kořeny v historii země, které se promítají v různých ornamentech. Zároveň jde u středomořského designu o míchání různých kultur, umění a architektury bez pevně daných pravidel, takže je zcela běžné, že vidíš řecké olivovníky hned vedle italských renesančních fresek. Ale vlastně o to tu jde! Kombinovat rozdílné tradice a vkusy podle vlastních chutí!

Přírodní materiály

Středomořské oblasti častokrát v historii nebyly ty nejbohatší, což se promítlo i do interiéru. Ten se dá vybavit levně a hezky. Stačí využívat přírodní materiály a věci, které už jednou třeba byly využity na něco jiného. Použít starou dřevěnou židli jako noční stolek, kousek dřeva jako podnos na knihy či vázy nebo starou krabici od vína jako bednu na věci.

Naturální materiály se ale v Itálii a Řecku využívají i do nových věcí. Pokud můžeš investovat, určitě se podívej na židle, které v sobě mají ratan, část kůže nebo obyčejnou látku, komody z bambusu nebo simple dřevěné či kovové stolky s basic židličkami. Celkově je třeba kombinovat random textury a vůbec se toho nebát! Doporučuju se podívat na Zara Home nebo na H&M, v obou obchodech najdeš hezký summer kousky právě v tomto vibu.

Barevné kombinace

Tady bychom se inspirovali Řeckem, kde se kombinuje hlavně modrá a bílá. Neboj se si modrou barvou natřít části stěny, velké dveře nebo nakoupit výrazné doplňky v modré barvě.

Ale i Itálie má své barvičky! Ty se dost promítají třeba do pruhovaných červeno-bílých nebo modro-bílých kombinací. Vidět je můžeš na lehátkách k vodě, ale i u doplňků, jako jsou crazy barevné stoličky a koberce.

Miss-match nádobí z různých koutů světa

A tohle je v posledních pár letech velkým trendem snad za každého období! Častokrát to plyne i z toho faktu, že lidé si tvořili nádobí doma sami, aby ušetřili. Dnes už vidíme „nedokonalé“ nádobí za vysoké ceny třeba v Ikee, H&Mku nebo na Zara Home.

Dnes se ale už dozdobují i bláznivějšími motivy, které dodají celé estetice více vibu, takže citrónky nebo jiné ovoce a zelenina, zvířátka a další motivy či mozaiky.

Dekorace jak ze středověku či renesance

Dekorace jsou ale nejdůležitějším prvkem k tomu, jak dodat celému interiéru ten „IT VIBE“. Doplňky dokážou prostor rozjasnit, aby se v něm člověk cítil dobře. Co se týče středomořského stylu, doplňky v něm jsou vlastně strašně simple, protože se dají udělat z věcí, které máme doma, nebo koupit úplné basic kousky, které ani nejsou tak drahé.

Těmi must-haves jsou dřevěná prkýnka v prostoru a jakékoliv jiné dřevěné dekorace (plates a podložky), olivovníky, velké květináče z kamene nebo zdiva, malované vázy, olivové oleje, různé sošky, venkovní deštníky, crazy barevné koberce nebo cokoliv s motivem oliv, modrých ok a citrónků!

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.