Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Hogwarts Legacy je splněným snem všech Potterheads

Jedna z nejočekávanějších her této dekády je konečně tady. Snad každý z nás si přál, aby mu sova přinesla dopis, ve kterém by našel pozvánku ke studiu čar a kouzel v Bradavicích. Teď tu možnost konečně všichni máme. Jak naše vysněná hra vlastně dopadla, se dozvíš v článku!

Po sérii knih a filmů nás čeká další výprava do magického světa J. K. Rowling. Ve hře Hogwarts Legacy se ujmeš role studenta pátého ročníku. Čeká tě život klasického kouzelnického šprta, budeš se učit nová kouzla, vařit lektvary a poznávat fantastická zvířata a jejich přirozené prostředí. Teda jen do té doby, než v sobě objevíš náklonnost k takzvané prastaré magii, kterou ostatní, běžní kouzelníci nevnímají. Díky ní se pak staneš protagonistou příběhu, ve kterém půjde o záchranu Bradavic a celého světa čar a kouzel.

Hogwarts Legacy | ⒸAvalanche Software & Warner Bros. Interactive Entertainment

Hogwarts Legacy se zkrátka nebál vydat daleko za hranice původních knih a filmů o Harrym Potterovi a Fantastických zvířatech. Vývojářské studio Avalanche Software se rozhodlo, že licenci magického světa J. K. Rowling vytěží na maximum. A povedlo se. Hogwarts Legacy je hrou, na kterou jsme čekali od dětství. Ještě před oficiálním vydáním hrálo hru na Steamu přes půl milionu kouzelníků a mezi hráči už teď panuje názor, že se jedná o hru roku.

Hogwarts Legacy | ⒸAvalanche Software & Warner Bros. Interactive Entertainment

Je Hogwarts Legacy skvělou hrou? Rozhodně ano. Je Hogwarts Legacy dokonalou hrou? Rozhodně ne. Hra má své mouchy, kterých není zrovna málo, ale zážitek ti to určitě nezkazí. Příběh je famózní, ale najdeme v něm momenty, které nedávají smysl, ačkoliv se vývojáři viditelně snažili, aby smysl dávaly. V článku samozřejmě nebudu nic spoilovat, proto použiju obecný příklad: Na Bradavice se řítí strašlivá pohroma, ale místo toho, aby bylo kontaktováno ministerstvo kouzel, nechají tenhle problém vyřešit páťáka, který sotva nafasoval hůlku.

Další věc, kterou bych příběhu vytknul, jsou jeho postavy, nebo konkrétněji tvoje konverzace s nimi. Už po prvním dialogu poznáš, jaké postavy jsou napojeny na hlavní děj a okolo kterých budeš jen procházet. Dialogy během hlavních úkolů jsou totiž diametrálně kvalitnější než konverzace u těch vedlejších. Stejně tak kvalita samotných postav a jejich vyjadřování emocí.

Hogwarts Legacy | ⒸAvalanche Software & Warner Bros. Interactive Entertainment

Jedním z posledních zklamání je absence důsledků tvých rozhodnutí. Například něco tak důležitého, jako je výběr koleje, takřka nic neovlivní, kromě barvy tvých šatů. Průchod příběhem tedy bude mít každý hráč až na drobné detaily totožný. Příběh je na druhou stranu super. Má tempo, je zábavný a objeví se i poměrně dost wow momentů. Technické zpracování je lepší, než se původně očekávalo. Najde se pár chyb, které jsou ovšem při vydání hry odpustitelné. Postupem času je navíc vývojáři z Avalanche Software jistě opraví pomocí patchů.

Můžu se v Hogwarts Legacy přidat ke Smrtijedům?

Určitě se najdou hráči, jako jsem třeba já, kteří ani nebudou umět pořádně držet hůlku, ale už budou chtít do každého pálit Avada Kedavra. Potěším tě, jde to! Můžeš se stát temným kouzelníkem, který ovládá černou magii. V Hogwarts Legacy je celá linie úkolů věnovaná nauce tří kleteb, které se nepromíjejí, tedy Avada Kedavra, Imperius a Cruciatus.

Hogwarts Legacy | ⒸAvalanche Software & Warner Bros. Interactive Entertainment

Série úkolů, při nichž tato kouzla získáš, má poměrně vážné následky. Hra po tobě nauku těchto kleteb nevyžaduje (za jejich použití byli kouzelníci potrestáni převozem do Azkabanu) a pro dokončení celé hry nejsou potřeba. Hráč tedy musí přímo chtít vynaložit úsilí, aby se kletby naučil a mohl tak trápit své oběti. Na druhou stranu se ve hře zkrátka nemůžeš stát následníkem Voldemorta. Zakázané kletby budeš používat „pro dobrou věc“ (jestli se tak dá nazvat vražda jiných kouzelníků) a Smrtijedem, či jiným zlounem se stát nemůžeš.

Hogwarts Legacy | ⒸAvalanche Software & Warner Bros. Interactive Entertainment

Jdeme do finále. Hogwarts Legacy je i přes své chyby a pár hluchých míst v příběhu a jeho postavách naprosto skvělou hrou. Jedná se o splněný sen všech Potterheads, na který jsme tak dlouho čekali. Hra ti zabere slušných 50 hodin, a až se budeš se světem čar a kouzel loučit, nebude to pro tebe jednoduché.

Hru si ale užijí i hráči, kteří Harrymu tolik nefandí. Hogwarts Legacy je zkrátka pro každého!

Kup mi battlepass!

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.