Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Hledáš něco? V téhle knihovně najdeš všechno!

Možná tě občas štve, když se proklikáváš už na pátou stránku na Googlu a stále nemůžeš najít to, co hledáš. Toho se odteď nemusíš bát. V knihovně, kterou ti dneska ukážu, najdeš totiž všechno. Jak je to možné?

Library of Babel je internetová knihovna, kde najdeš všechny již napsané knihy, ale dokonce i knihy, které teprve napsané budou. Dokážeš tam najít informace o sobě, o svých kamarádech nebo o prezidentovi.

Takhle na začátek to zní docela pohádkově, co?

Celá knihovna ale funguje na lehkém principu. Je naprogramovaná tak, že generuje náhodné texty. To vše dokáže v rámci 3 200 znaků. Do každého znaku dosadí vždy postupně všechna písmena, čísla a další.

To následně vygeneruje nespočet textů, mezi kterými následně můžeš vyhledávat. Ve 3 200 znacích tak jednoduše najdeš úplně vše co si budeš přát.

Zuckerberg představil Metaverse, internet se mu vysmál

by @kubakohout_

Překvapivě za celým projektem nestojí veliký tým vývojářů, ale pouze jeden jediný nadšenec do literatury. „K této myšlence mě přivedl zájem o literaturu a iterovatelnost, což bych mohl souhrně nazvat iteraturou," uvádí o sobě na stránkách Jonathan Basile, tvůrce internetové knihovny.

Projekt zároveň vychází ze stejnojmenného díla Jorge Luis Borgese. Ten popisuje možnost univerzální knihovny, která obsahuje knihy se všemi možnými kombinacemi v rozsahu 410 stran. To znamená, že v ní člověk najde v podstatě jakoukoliv knihu, která kdy byla napsána, ale i napsána bude.

Člověk v knihovně dokáže najít opravdu zajímavé věci, zde máš pár příkladů

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.