Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Historie Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je v plném proudu. Pojďme se proto společně podívat na jeho historii.

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je ve střední a východní Evropě nejdůležitější událostí svého druhu. Řadí se k festivalům v Cannes, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně KVIFF představí na 200 filmů z celého světa, které jsou určené nejen odborné, ale i širší a laické veřejnosti.

První ročník festivalu se konal už v roce 1946 a tehdy ještě nesídlil v Karlových Varech, ale v Mariánských lázních, které jsou od současného umístění vzdáleny asi 50 kilometrů. Do Varů se festival přesunul o rok později, v roce 1947.

V době komunistického politického útlaku festival i jeho prestiž stagnovaly. Po skončení režimu se v roce 1994 festivalu ujali herec Jiří Bartoška a publicistka Eva Zaoralová, kteří se chopili otěží a vrátili mu nejen celosvětovou prestiž, ale také schopnost upoutat zájem široké veřejnosti.

Mezi laureáty festivalu patří Robert de Niro, Michael Douglas, Morgan Freeman, John Travolta nebo Robert Pattinson. Festival navíc každoročně navštěvuje řada celebrit, mezi které se zařadili i Johnny Depp, Scarlett Johannson, Leonardo DiCaprio, Uma Thurman, Sharon Stone nebo Jude Law.

#KVIFF quiz s Kovym👇