Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Hasan: Album, co mi změnilo život – to nejlepší, co aktuálně Milion+ nabízí?

Mimozemšťan z předního labelu domácí rapový scény Milion+ se hlásí o slovo s novinkou Album, co mi změnilo život. Hasan tě vezme na kosmickou plavbu plnou drog a myšlenek a nabídne ti přímočarou zpověď, která se neschovává za otřepaný bars.

V porovnání s posledním vydaným albem Prototyp Hasan víc rapuje a blíží se projevem spíš svým prvotinám, který však nebyly po všech stránkách zdaleka tak propracovaný. I přesto, že je album tvrdší, Hasanův podpis jasně zůstává na textech i produkci a deska je průsečíkem toho nejlepšího, co přináší mimozemšťan z Milion+ ze světa rapu i alternativy. Jeho music má pořád vesmírnej vibe a nabízí kosmický beaty plný psychedelických přechodů a instrumentálních elektro partů, který tě přenesou do kouře a neonů Ankali (Halucinace). Současně ale už není sdělení tak abstraktní a vzdálený běžnýmu posluchači. Zatímco rappers mluví o drogách, Hasan ti spíš pod jejich vlivem nabídne pohled na svět i do vlastní hlavy.

 

Jsou to rozhodně texty, ve kterých se Hasan posunul oproti posledním dvěma deskám nejvíc. Sdělení tracků je niterný, upřímný a uvěřitelný. Hasan se obrací k sobě a album působí sebevědomě právě svojí zranitelností. Názvu zkrátka většina posluchačů uvěří, a to je v tomhle případě prvním krokem k úspěchu (Album, co mi změnilo život). Přes všechno špatný a temný, co jde z desky cítit, to působí jako zpověď, skrze kterou se její autor vyléčil. Texty jsou pořád plný metafor a chvílema dost trippy, ale přitom daleko konkrétnější, protože Hasan našel hranici toho, co je mimozemský a současně naprosto lidský. Nabízí pohled člověka, kterýmu je dvacet něco, jako plno dalších v tomhle věku se hledá, bere občas drogy a osciluje mezi tím, že život chápe a současně nad ním jen balancuje a odcizuje se realitě.

 

Atmosféře desky se pozitivně podřizujou i featy, zvláště ten Nik Tendův. Jeho part na desce je neobvykle klidnej a přichází s jednoduchou, ale originální flow založenou na pauzách a opakování (Gin). Stejně tak se ale Hasan nebojí čerpat od kolegů, a jak už bylo řečeno, dokáže překvapit na něj neobvykle úderným rapem (Etapy). Mlha nad Jordánem má zase textově blízko k poezii a spíš než o hiphopovej track se vibem blíží k dream popu. Album je tak opravdu vyváženou kombinací konkrétních postřehů a snů, rapu a elektra, stravitelnosti a hlubších významů.

Hasan má douhodobě potenciál zasáhnout úplně jinej vzorek posluchačů než zbytek labelu a rozhodně nesedne každýmu. Právě vzhledem k jeho odlišnosti se poslední 2 roky mohlo zdát, že v rámci Milion+ stojí spíš na okraji. Album, co mi změnilo život ale obrací minci a aktuálně jde, minimálně co se sdělení a atmosféry týče, o jeden z nejzajímavějších projektů pardubickýho impéria. Zkus mu dát šanci!

Hodnocení: 8,5/10

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.