Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Guatemalu čeká druhé kolo prezidentských voleb, lidé chtějí změnu celého politického systému

V Guatemale budou lidé v neděli volit novou hlavu státu. Do druhého kola se dostala bývalá první dáma Sandra Torres a bývalý diplomat a syn prvního demokraticky zvoleného guatemalského prezidenta Bernardo Arévalo. Volby od začátku provází obvinění spojená s ovlivňováním a podvody.

Občané nejlidnatější země Střední Ameriky budou v neděli volit novou hlavu státu. V Guatemale dlouhodobě řeší především nezaměstnanost, vysoké životní náklady a korupci. Právě tyto volby mohou v zemi pomoct udržet demokracii, nebo jí naopak nechat v rukou současného politického uskupení, které je ovlivněno korupcí.

Španělsko chce pro ženy zavést menstruační dovolenou, změní se také podmínky pro interrupce

by @_kajina

Upadající demokracie a zmanipulované volby

Situace v zemi se zhoršuje od roku 2019, kdy byla ze státu vyhozena Mezinárodní komise proti beztrestnosti (CICIG), která pod hlavičkou OSN bojovala právě s korupcí. Od roku 2021 poté bylo přes třicet jednotlivců donuceno odejít do exilu – mezi ty patřili soudci, novináři nebo vyšetřovatelé, kteří bojovali proti korupci. Někteří z nich byli odsouzeni k vězení.

Tento nedemokratický vývoj v zemi se projevil právě i do současných voleb, které některé západní země – včetně USA, Velké Británie nebo Kanady, označily za problematické a potenciálně zmanipulované.

Během předvolebních měsíců došlo například i k vyřazení několika prezidentských kandidátů volební radou, což znejistilo i voliče, kteří tímto rozhodnutím ztratili důvěru ve svobodné volby. Kandidáti patřili do opozičních proudů a bojovali proti korupci, mohli proto být volbou mnoha voličů. Právě to vedlo k malé účasti voličů v prvním kole prezidentské volby, ve kterém 40 procent registrovaných voličů svůj hlas nevyužilo vůbec, to vedlo i k protestům v ulicích.

Ex-první dámu Torres a bývalého diplomata Arévala čeká druhé kolo

V nedělním druhém kole voleb se tak nakonec utkají dva kandidáti. Sandra Torres postoupila do druhého kola s 16 procenty hlasů. Zástupkyně sociálnědemokratické strany UNE se chce zaměřit na sociální programy a mezi voliči je oblíbená především z doby, kdy byla první dámou.

Bývalý diplomat Bernardo Arévalo postoupil do druhého kola s 11,8 procenty hlasů. Jeho primárním zájmem je boj proti korupci a v plánu má i přivést zpět do země všechny novináře, soudce a další, kteří byli nuceni kvůli své protikorupční práci uprchnout.

Právě druhý zmíněný kandidát by mohl být řešením pro guatemalské občany, kteří nejsou spokojeni se současným politickým zřízením a především korupcí, která v zemi vládne. I v případě jeho zvolení však pravděpodobně neskončí vlna migrace ze země, která je způsobena i dalšími problémy, jako jsou veliké životní náklady a málo příležitostí.

Zdroj: CNN, Al Jazeera, Deník N

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.