Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Get To Know: Noga Erez, hudebnice, která sloužila v armádě

Noga Erez je umělkyně izraelského původu, která se ve svých textech nebojí mluvit o politických situacích své země. Se svým druhým albem Kids přijíždí do Prahy.

Noga Erez je izraelská zpěvačka, skladatelka a producentka. V roce 2017 použila její píseň Dance While You Shoot společnost Apple v reklamní kampani pro svou hudební streamovací službu. Ve stejném roce vydala své debutové album Off the Radar, které se setkalo s příznivým ohlasem. V roce 2021 vydala své druhé album Kids.

Noga Erez si nebere servítky

Noga je známá především pro obsah svých písní. Pro hudebnici z Tel Avivu jsou písně způsobem, jak zpracovávat problémy, které ji ve světě trápí. Její hudba je konfrontační a nebere si servítky. Dance While You Shoot je útokem na vládu, která se podle jejích slov stává extrémnější, náboženskou a nacionalistickou.

Dostala jsem spoustu rad, abych nemluvila o tom, co se děje v Izraeli. Lidé si myslí, že je to odvážné, ale já si prostě myslím, že je to... nutné.
Noga Erez

O její hudbě

Erez je jednou z mála průlomových izraelských indie hvězd, která podepsala smlouvu s berlínským labelem City Slang, a je jednou z nejvyhledávanějších umělkyň v zemi. Texty jsou hravé, ale často úsečné – jak říká, je to výsledek objevování, která anglická slova spolu znějí nejlépe rytmicky, nikoliv gramaticky.

Noga posouvá indie žánr do osvěžujícího experimentálního věku. S hybnými beaty a hořkosladkou melodií vnáší Erez do každé písně svůj tajemný hlas. Její prolínání popu, rapu a elektronické taneční hudby vytváří moderní zvuk, který lze jen stěží napodobit.

V osmnácti musela do armády

Sama Erez byla v osmnácti letech povolána do armády jako vojenská hudebnice, a to po konkurzu ve stylu soutěže X Factor.

Je zvláštní, že to stále existuje, protože je to zvláštní koncept, jako v 60. letech, kdy hezké zpěvačky z USA létaly do Vietnamu, aby bavily vojáky.
Noga Erez

Noga je právě na svém evropském turné, které probíhá od května do srpna.

Vidět ji můžeš už 11. 8. v Praze na koncertě v Rock Café, na který ještě pár lupenů zbývá.