Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Free the nipple: Meta upouští od zákazu postování bradavek

Podle dozorčí rady společnosti Meta potlačuje dosavadní politika právo žen, transsexuálů a nebinárních osob na svobodu projevu.

Dozorčí rada společnosti Meta, pod kterou spadá Facebook i Instagram, zveřejnila 17. ledna doporučení, podle kterého by měly zmíněné sociální sítě zrušit cenzuru zveřejňování bradavek. Ta podle rady nerespektuje základní lidská práva na svobodu projevu, a to především žen, transsexuálů a nebinárních osob. Nové povolení se však podle všeho nebude týkat mužů.

Rozhodnutí dozorčí rady přichází poté, co byly cenzurovány dva příspěvky z účtu, který spravuje americký transgender a non-binary pár. Příspěvky ukazovaly pár pózující nahoře bez, ale se zakrytými bradavkami, s popisky popisujícími trans zdravotní péči a vybírání peněz na operace prsou.

How can my nipples offend you that much?
Florence Pugh

Zrušení zmíněného zákazu je výrazným posunem v kampani #FreeTheNipple, která odstartovala v roce 2013 a do popředí společenské diskuze se dostala poté, co Facebook stáhl klipy z dokumentárního filmu Free the Nipple režisérky Liny Esco. Kampaň získala širokou podporu i na univerzitních kampusech a zastávaly se jí celebrity včetně Rihanny, Miley Cyrus a Leny Dunham. Na problematiku vnímání nahoty bradavek upozornila nedávno i Florence Pugh, která si na červený koberec oblékla růžové průsvitné šaty Valentino, načež se jejím směrem spustila vlna kritiky.

Společnost Meta má nyní 60 dní na to, aby na doporučení své dozorčí rady odpověděla.

Zdroje: The Guardian, VICE, Vogue, NY Post