Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

FKA twigs tak, jak ji neznáme: přímočarost a nadhled dělají z CAPRISONGS její doposud nejlepší projekt

Kolaborace s Weekndem nebo Jorjou Smith. Art-popová diva FKA twigs vydala nový mixtape CAPRISONGS a je to jízda. Co bylo hlavní inspirací a s čím vším se umělkyně musela poprat?

Vztah k interpretovi: Do teď naprosto neutrální. Nikdy nevydala nic, co by mě “chytlo za srdíčko”.

Oblíbené starší album: Rozhodně LP1, if I had to choose.

Žánry: Art-pop, Alternative R&B

FAVs: tears in the club, meta angel, oh my love, thank you song

NAHs: careless

Na debutovém mixtapu se art-popová diva naučila, že někdy není na škodu věci trochu zjednodušit. Ukazuje na něm, že krom avantgardních opusů jí nedělá problém napsat i hromadu přímočarých popových melodií nejvyšší kvality a že dokáže přistupovat k projektu s nadhledem. Právě ten ve zpěvaččině dosavadní tvorbě chyběl. 

Že jde o mixtape je dle mého tak trochu marketingová strategie, protože CAPRISONGS je plnohodnotné album se vším všudy. Do mixtapové podoby, díky které dostává mezi ostatními releasy tak trochu nedotknutelnou pozici, se ho snaží ladit množstvím interludes, jejichž přítomnost často působí přinejmenším nadbytečně. Výjimkou je poslední z nich, christi interlude, který naprosto bravurně podtrhává zpěvaččinu inspiraci astrologií.

Ta má na CAPRISONGS výraznou roli. Nejzásadnějším atributem mixtapu je však pandemie, za které vznikal. Nekonečný lockdown byl pro Twigs hlavním impulzem k nové tvorbě a zároveň i důvodem, proč je výsledek tak pozoruhodný – k celému procesu totiž pozvala lidi, které nikdy předtím neviděla. To se sice v době, kdy už jsme zvyklí pracovat on-line, může zdát jako banální fun fact, ale opak je pravdou. Sám jako hudebník vím, jak je čas strávený s producentem ve studiu důležitý, stejně jako osobní kontakt, a zároveň jaké je skládat a produkovat hudbu přes FaceTime. A ma’am, já tleskám. Dát v tomhle režimu dohromady tolik materiálu je přinejmenším obdivuhodné.

Na to, jakým způsobem mixtape vznikal, je jeho výsledná podoba až překvapivě koherentní. Většina ze sedmnácti tracků na sebe přirozeně navazuje, jejich koexistence má hlavu a patu a díky experimentům výsledný produkt rozhodně nenudí. S výjimkou tracků darjeeling, který mě pořád ne a ne zaujmout – a to i přes prvotní nadšení z featuringu od Jorji Smith — a careless, kterému chybí kreativnější songwriting a přebývá tam Daniel Caesar.

Na zbytku tracklistu ukázala FKA twigs svou popovější, do té doby nikým neviděnou tvář. Na CAPRISONGS experimentuje s hyper popem, dancehallem, trapem i glitch popem a většinu času to v kombinaci s nejchytlavějšími melodiemi, které za svou kariéru zatím nabídla, prostě funguje.  

Hodnocení: 70 %