Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Fact check: Pavel nás do války nezatáhne ani nevítal tanky při sovětské invazi, Babiš manželce na tiskové konferenci nenadával

Prezidentské volby provází od počátku kampaně řada dezinformací, které v posledních dnech nabraly na četnosti. Jaké jsou ty nejzávažnější falešné informace, které se o prezidentských kandidátech šíří?

Babiš a jeho lži o Pavlovi

Ačkoliv Andrej Babiš před prvním kolem prezidentských voleb vsadil na umírněné vystupování a přívětivost, masku obratem odhodil už na své tiskové konferenci po zveřejnění výsledků voleb. Právě tam přišel s prvními útoky na současnou koaliční vládu Petra Fialy i na svého protikandidáta Petra Pavla. Toho označil za komunistického rozvědčíka, který se údajně školil v Rusku, a navíc ho přirovnal k Vladimiru Putinovi. Petr Pavel ale v Rusku nikdy nestudoval a neměl nic společného s KGB ani StB. I přesto, že byl za komunismu členem komunistické strany, jako rozvědčík nikdy nepracoval a za své členství se zpětně omluvil.

Na rozdíl od Pavla je právě Andrej Babiš ten, na kterého míří řada otázek ohledně jeho nejasné minulosti, on se jim však vyhýbá. Například dosud nevíme, zda spolupracoval s StB.

Dalšího lživého vyjádření se Babiš dopustil, když uvedl, že Petr Pavel vítal v roce 1968 sovětské tanky. Takové tvrzení naznačuje, že Pavel šel tehdy cíleně proti své zemi. Až na to, že Pavel tehdy nikam nešel a nikoho nevítal, při invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 mu totiž bylo pouhých šest let.

Strašení válkou

Vlnu dezinformací rozproudila billboardová kampaň Andreje Babiše, ve které podle mnohých zašel až příliš daleko. Na svých nových billboardech totiž straší občany válkou a naznačuje, že generál Petr Pavel chce zatáhnout Českou republiku do války.Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják. Prezident Babiš,“ stojí na jednom z billboardů. „Generál nevěří v mír. Volte mír. Volte Babiše,“ píše se na jiném. Využívání války na Ukrajině k šíření dezinformací a strachu je i podle expertů daleko za hranou slušné a věcné kampaně. Generál Pavel opakovaně uvedl, že jakožto generál ví, jaké války jsou, a že i proto svou zemi do žádné zatáhnout nechce.

Kauza „Hubu drž“

Po prvním kole prezidentských voleb se začal na Twitteru šířit záznam z vystoupení, na kterém dokončuje větu do mikrofonu Babišova manželka Monika a poté slovo předává zpět svému choti. Ten měl podle některých uživatelů sociální sítě v ten moment potichu pronést: „Hubu drž.“ Video i domněnka se začaly rychle šířit, po následném vyčištění zvukové stopy se však ukázalo, že Andrej Babiš nic takového na adresu své manželky nepronesl. Místo toho řekl: „Tak, kdo je další?“ Tisková konference poté pokračovala dál.

Fake SMS proti Pavlovi

Policie se zabývala fake SMS zprávami, které byly poslány jménem Petra Pavla. V nich je příjemce vyzýván, aby se dostavil na nejbližší pobočku Armády ČR, kde bude následně vybaven potřebnou zbrojí pro mobilizaci na Ukrajině. Petr Pavel uvedl, že samozřejmě s ničím takovým nemá nic společného, a následně se ukázalo, že neexistují důkazy, že by taková esemeska vůbec existovala.

Vyšetřování Babiše ve Francii

Andrej Babiš před několika dny uvedl, že proto, aby byl někdo vyšetřován, musí být nejdříve kontaktován, a jelikož on nikým kontaktován nebyl, nemůže být vyšetřován. To ale vůbec není pravda, což potvrdily samotné francouzské úřady. Ty Hospodářským novinám i Seznam Zprávám potvrdily, že nadále vyšetřují bývalého českého premiéra kvůli praní špinavých peněz i daňovým únikům.