Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

F1 update: Velká cena USA

Formulky se tento víkend přesunuly do Spojených států, konkrétně na austinský Circuit of the Americas, kde nechyběl ani oblíbený sprint!

Kvalifikace (pátek, 20. října)

* Na prvním místě se v páteční kvalifikaci umístil Charles Leclerc (Ferrari), druhý Lando Norris (McLaren) a třetí Lewis Hamilton z Mercedesu.

* V Q1 překvapivě vypadl kromě Lance Strolla (Aston Martin) i jeho teammate Fernando Alonso, který se za letošní sezónu zatím pokaždé dostal až do třetího kola kvalifikace.

* V Q2 byl pak vyřazen i Daniel Ricciardo (Alpha Tauri), který se po týdnech zraněného zápěstí navrátil konečně zpět na okruh.

* Čas Maxe Verstappena v posledních sekundách Q3, díky kterému držel pole position, byl vymazán kvůli traťovým limitům a mistr světa tak bude v nedělním závodě startovat až z 6. místa.

Sprint (sobota, 21. října)

* V shootoutu, tedy kvalifikaci na sprint, se na prvním místě umístil Max Verstappen, druhý byl Charles Leclerc a třetí Lewis Hamilton.

* Start se v sobotním sprintu povedl vedoucímu Maxi Verstappenovi (Red Bull), který si pozici na čele držel po celou dobu závodu.

* Napak Charles Leclerc (Ferrari) se po prvních sekundách propadl na třetí místo, když ho předjel Lewis Hamilton (Mercedes).

* V 17. kole musel kvůli technickým potížím s monopostem ze závodu odstoupit Lance Stroll (Aston Martin).

* K výraznějším změnám v pořadí po 19 kolech nedošlo a pro vítězství v sobotním sprintu si dojel Max Verstappen.

Závod (neděle, 22. října)

* Start se povedl původně druhému Landu Norrisovi (McLaren), který odsunul Leclerca na druhé místo a ujal se vedení závodu. Na čtvrtou příčku se pak propadl o jedno místo i Lewis Hamilton, kterého předjel Carlos Sainz (Ferrari) a zařadil se za svého teammate.

* Už v 7. kole se ale Hamilton stihl propracovat až na druhé místo, svou cestu si pořadím prokopával i Max Verstappen.

* V 7. kole zároveň musel kvůli technickým potížím ze závodu odstoupit Esteban Ocon (Alpine). Ten samý scénář podstoupil v 11. kole i Oscar Piastri (McLaren).

* V 28. kole už se Verstappen dostal až dopředu závodu a dosavadního lídra Norrise z vedení sesadil.

* 49. kolo nám nabídlo ještě parádní racing mezi druhým Landem Norrisem a třetím Lewisem Hamiltonem, který nakonec jezdce McLarena předjel a zařadil se za prvního Verstappena.

* V 50. kole musel ještě ze závodu odstoupit i Fernando Alonso (Aston Martin).

* Po 56. kolech projel jako první cílovou rovinkou už popadesáté mistr světa Max Verstappen!

* ❗️Po konci závodu byl pilot Mercedesu Lewis Hamilton dodatečně diskvalifikován z druhého místa, a to stejně jako Charles Leclerc z Ferrari, který původně dojel po startu z pole position šestý. Vedení F1 oznámilo, že jejich monoposty neprošly po závodě kontrolou a nevyhověly předpisům podlahové desky.

Finální pořadí

1. Max Verstappen (Red Bull)

2. Lando Norris (McLaren)

3. Carlos Sainz (Ferrari)

Fastest lap: Yuki Tsunoda