Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

F1 update: Velká cena Singapuru

F1 se po třítýdenní pauze přesunula na okruh v Singapuru! Kdo závod na večerním okruhu nedokončil a kdo si zvládl udržet vedení?

Kvalifikace (sobota 1. října)

* Na prvním místě se v sobotní kvalifikaci umístil Charles Leclerc (Ferrari), za ním Sergio Pérez (Red Bull) a třetí pozici obsadil Lewis Hamilton (Mercedes).

* V Q1 byl stejně jako v posledních několika kvalifikacích eliminován Daniel Ricciardo (McLaren), který se dlouhodobě potýká s problémy a z týmu McLarenu po konci sezóny odejde.

* V Q2 nečekaně skončil také jezdec Mercedesu George Russell, který se s problémy potýkal už při trénincích.

* Třetí kolo kvalifikace dopadlo špatně pro úřadujícího šampiona F1 Maxe Verstappena (Red Bull). Když se chystal na zlepšení svého času při posledním pokusu, byl týmem Red Bullu povolán do pitu, jeho monopost měl totiž nedostatek paliva. Verstappen tak startoval z osmého místa.

* Z posledního místa startoval George Russell (Mercedes), a to kvůli výměně pohonné jednotky.

Závod (neděle 2. října)

* Start závodu byl kvůli příliš mokré trati o hodinu odložen, i po zahájení Velké ceny Singapuru ale byly některé části městského okruhu nevysušené.

* Start se vydařil Sergiu Pérezovi (Red Bull), který se hned v první zatáčce dostal z druhého na první místo. Z čela tak odsunul favorita Ferrari, Charlese Leclerca. Úřadující mistr světa F1 Max Verstappen start naopak zaspal, a z osmého místa se tak propadl na třináctou pozici.

* V sedmém kole si Nicolas Latifi (Williams) nevšiml ve zpětném zrcátku přibližujícího se Guanya Zhoua (Alfa Romeo), a nedal mu tak dostatečný prostor pro předjetí. Oba monoposty se tak bokem střetly, Latifiho pneumatika se propíchla a Zhou musel kvůli poškození auta ze závodu odstoupit. Kvůli střetnutí vyjel na trať safety car a jezdci si museli držet až do 10. kola pozice.

* Ve 22. kole selhala Fernandu Alonsovi (Alpine) pohonná jednotka, jezdec tak musel svůj 350. závod v kariéře ukončit.

* V 26. kole Alex Albon (Williams) nedobrzdil kvůli nepřilnavosti svých pneumatik zatáčku a narazil jemně do bariér. Zaveden byl proto virtuální safety car a Albon ze závodu odstoupil.

* V 28. kole selhal monopost Estebanu Oconovi (Alpine), ten jako už pátý jezdec musel ze závodu odstoupit a vedení GP vyhlásilo další virtuální safety car.

* Během výše zmíněných safety cars se pořadí v závodu výrazněji nezměnilo, Sergio Pérez si stále držel první pozici, za ním byl Charles Leclerc a na třetí příčce Carlos Sainz. Max Verstappen se dokázal mezitím dostat na šesté místo.

* Ve 33. kole dohnala nepřilnavost pneumatik na stále mokré trati i Lewise Hamiltona (Mercedes), který narazil čelem do bariér. Propadl se tak mezi Landa Norrise (McLaren) a Maxe Verstappena (Red Bull), jeho přední křídlo ale bylo poškozené, Hamilton tak musel do boxu.

* Ve 36. kole nedobrzdil zatáčku ani Yuki Tsunoda (Alpha Tauri), který narazil tvrdě do bariér. Ze závodu jezdec odstoupil a na trať bylo opět na několik kol vysláno safety car.

* Po obnovení závodu probrzdil Max Verstappen ve vysoké rychlosti zatáčku, propadl se na osmé místo, a navíc jel obratem do boxu pro novou sadu pneumatik.

* Současně utrpěl George Russell (Mercedes) defekt na jedné z pneumatik a také musel do boxu.

* Do konce závodu už se pořadí zásadněji neměnilo, přestože se chvíli o první místo snažil Charles Leclerc (Ferrari). Monačan se ale mexického ministra obrany nezvládl udržet, ke konci závodu už měl Pérez náskok osmi sekund a stal se tak vítězem Velké ceny Singapuru!

Finální pořadí

1. Sergio Pérez (Red Bull)🚀
  2. Charles Leclerc (Ferrari)
  3. Carlos Sainz (Ferrari)

Fastest lapMax Verstappen 🔥

Formule 1 se po třech týdnech pauzy navrátila do asijského Singapuru. Kvůli mokré trati byl ale start závodu o hodinu opožděn, a i po zahájení Velké ceny měli jezdci značné problémy. Ze závodu odstupovali jeden po druhém a GP jich dokončilo jen 14 z původních dvaceti. Smůlu měly především týmy Williamsu a Alpinu, jejichž oba jezdci museli ze závodu odstoupit. To naopak pomohlo McLarenu, jehož jezdci se umístili na čtvrtém a pátém místě. Max Verstappen udělal několik chyb, kvůli kterým dojel až na sedmém místě, zatímco si suverénní Sergio Pérez zajistil druhé vítězství sezóny.

F1 se příští víkend přesune do Japonska, Velká cena tam začne v neděli 9. října v 6 hodin ráno!