Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

F1 update: Velká cena Rakouska

F1 se tento víkend konala na rakouském Red Bull Ringu, kde se tradičně nejvíce daří jezdcům Red Bullu. Jak na tom byli letos a jak dopadl zatím třetí sprint sezóny? 👇

Kvalifikace (pátek, 8. července)

* Na prvním místě se v páteční kvalifikaci umístil Max Verstappen (Red Bull), na druhém místě skončil Charles Leclerc (Ferrari) a na třetím jeho teammate Carlos Sainz.

* Sebastian Vettel (Aston Martin), legenda F1, se neprobojoval ani do Q2 a skončil na posledním místě. V Q1 skončil také Daniel Ricciardo (McLaren), kterého v letošní sezóně provází zatím jen smůla.

* V Q3 nedobrzdil bývalý šampion Lewis Hamilton (Mercedes) zatáčku a naboural do bočních panelů. To se nestává moc často, Hamilton je nejlepším kvalifikátorem v historii F1. Po jeho lehké bouračce byl nicméně ohlášen red flag, kvalifikace byla ale po pár minutách obnovena.

* Pár sekund po obnovení Q3 naboural zadní částí monopostu do bočních bariér i Hamiltonův teammate George Russell, který také nedobrzdil zatáčku. Následoval další red flag, kvalifikace byla ale nakonec na minutu obnovena a dokončena.

* Mercedesům se v páteční kvalifikaci vůbec nedařilo, naopak obě formule stáje Alpine se dostaly až do Q3. Max Verstappen se dokázal udržet na vrcholu a v sobotním sprintu tak bude startovat z prvního místa. Monoposty stáje Ferrari stále drží krok s vedoucím Red Bullem, a tak se o víkendu očekává pořádný racing. 🏎

Sprint (sobota, 9. července)

* Start závodu byl o jeden formation lap odložen, protože se monopost Zhoua Guanya (Alfa Romeo) uprostřed tratě zastavil. Jezdec ale svou formuli dokázal obratem nastartovat a do sprintu půjde z pit lane.

* Start se prvnímu Maxovi Verstappenovi (Red Bull) povedl a záhy za sebou nechal oba jezdce Ferrari, kteří v prvních několika kolech soupeřili mezi sebou. Na druhé příčce se ale přece jen udržel Charles Leclerc.

* V 11. kole došlo ke kontaktu mezi Alexem Albonem (Williams) a Sebastianem Vettelem (Aston Martin), který zajel až do štěrku a sklouzl na poslední místo.

* Pořadí se vpředu závodu nezměnilo a ve sprintu, který trval 23 kol, vyhrál Max Verstappen (Red Bull). Na druhém místě dojel Charles Leclerc a na třetím Carlos Sainz.

* Skvělý výkon předvedl ve sprintu Sergio Pérez (Red Bull), který sice startoval až ze 13. místa, ale dojel na místě pátém. Souboj mezi sebou svedli Mick Schumacher (Haas) a Lewis Hamilton (Mercedes), nakonec ale Hamilton dokázal třiadvacetiletého jezdce předjet a sprint dokončit na osmém místě.

Závod (neděle, 10. července)

* Start větší změny v pořadí nepřinesl, hned v prvním kole došlo ale ke kontaktu mezi Georgem Russellem (Mercedes) a Sergiem Pérezem (Red Bull), kdy jezdec Red Bullu skončil ve štěrku.

* Druhý Charles Leclerc (Ferrari) nasadil velmi rychlé tempo, ve 12. kole předjel prvního Maxe Verstappena (Red Bull) a dostal se tak do čela závodu.

* Sergio Pérez a tým Red Bullu se rozhodli odstoupit ze závodu kvůli poškození formule po výše zmíněném kontaktu s Russellem.

* Ve 40. kole se to samé jako Pérezovi stalo i Sebastianovi Vettelovi (Aston Martin), když se jeho formule těsně dotkla vozu Pierra Gaslyho (Alpha Tauri). Nedošlo sice k výraznému poškození Vettelovo monopostu, ale jezdec se propadl na poslední místo.

* V průběhu celého závodu se navzájem předjížděli Max Verstappen s Charlesem Leclercem . Většinu času se ale vepředu držel Leclerc, který měl v závěrečných kolech problém s plynovým pedálem – to ho nicméně nijak neovlivnilo a vepředu se držel i nadále.

* V 57. kole začal z formule Carlose Sainze (Ferrari) stoupat dým a jezdec musel svůj monopost odstavit mimo track. V tu chvíli zachvátily formuli plameny, Sainz urychleně z auta vyskočil a maršálové začali oheň hasit. Dokud nebyla celá situace uklidněna, byl vyhlášen virtuální safety car, po pár minutách byl ale závod na posledních 10 kol obnoven.

* Po 71 kolech si pro vítězství ve Velké ceně Rakouska dojel Charles Leclerc, jezdec Ferrari, který si svým výkonem připsal důležité body.

Finální pořadí

  1. Charles Leclerc (Ferrari) 🚀
  2. Max Verstappen (Red Bull)
  3. Lewis Hamilton (Mercedes)
  4. George Russell (Mercedes)

Fastest lap: Max Verstappen 🔥

Velká cena Rakouska přinesla spoustu překvapení, včetně George Russella na konečném čtvrtém místě. I přes to, že jezdec Mercedesu dostal 5sekundovou penaltu za způsobení kolize s Pérezem, si dokázal udržet tempo a byl jen pár sekund od stupňů vítězů. Charles Leclerc sice zvítězil, ale bylo zřetelné, že formule Ferrari se potýkají s mnoha problémy, které budou muset být dříve či později vyřešeny. Fenomenální výkon předvedl na Red Bull Ringu i Mick Schumacher, mladý jezdec Haasu, který ukázal svůj potenciál a nebál se ani při sprintu, ani při nedělním závodě riskovat.

F1 se za dva týdny přesune na okruh Paula Ricarda, kde se 24. července od 15:00 pojede Velká cena Francie!