Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

F1 update: Velká cena Nizozemska

Formule 1 se po letní pauze vrátila zpět, a to rovnou na okruh Zandvoort v Nizozemsku! 👇

Letní pauza F1 končí, v druhé polovině sezóny nás čeká i Monza a Vegas

@eevelka

Kvalifikace (sobota, 26. srpna)

* Na prvním místě se v sobotní deštivé kvalifikaci umístil úřadující mistr světa Max Verstappen (Red Bull), druhý byl Lando Norris (McLaren) a třetíGeorge Russell (Mercedes).

* V Q1 byli vyřazeni oba jezdci Alfa Romeo, Guanyu Zhou i Valtteri Bottas, dále Esteban Ocon z Alpine, Kevin Magnussen z Haasu i Liam Lawson, který v Alpha Tauri nahradil Daniela Ricciarda poté, co si jezdec při pátečním tréninku zlomil kost v ruce.

* V Q2 byl k překvapení všech vyřazen mimo jiné Lewis Hamilton (Mercedes), jehož teammate se nakonec umístil na třetí příčce. Eliminováni byli také Lance Stroll z Aston Martinu, Pierre Gasly z Alpine, Yuki Tsunoda z Alpha Tauri a Nico Hulkenberg z Haasu.

* Po začátku Q3 se na trati roztočil Logan Sargeant (Williams), který následně narazil do bariér a kvalifikaci už nedokončil.

* V půlce Q3 zatáčku nedobrzdil Charles Leclerc (Ferrari), který také narazil do bariér a v kvalifikaci už nepokračoval.

* Sobotní kvalifikace se povedla především Alexi Albonovi (Williams), který se umístil na čtvrtém místě. S pokračujícími problémy se zase potýkalo Ferrari – a bohužel ho pronásledovaly i v nedělním závodě.

Závod (neděle, 27. srpna)

* Start závodu nepřinesl žádné větší drama, náramně se ale povedl Fernandu Alonsovi (Aston Martin), který se záhy dostal na třetí příčku za druhého Landa Norrise, a i toho v dalším kole předjel.

* Jelikož se nad nizozemský Zandvoort už od začátku závodu stahovala mračna, velký rozdíl ve výkonu i přiléhavosti formulí dělaly správné pneumatiky. Zatímco většina pilotů hned po startu zamířila do boxu pro zelené intermediates, někteří si ponechaly červené softy, na kterých pak monoposty na vlhkém povrchu podkluzovaly. Jakmile se ale trať vysušila, byly softy opět postačující.

* V 16. kole narazil do bariér Logan Sargeant (Williams), který tak musel ze závodu odstoupit.

* Ze závodu po četných problémech s monopostem musel odstoupit i jezdec Ferrai Charles Leclerc.

* Deset kol před koncem dorazil na Zandvoort silný déšť, což závodění značně zkomplikovalo. Do bariér narazil jemně Sergio Pérez (Red Bull), který ale v závodu nadále pokračoval. Mimo trať vyjeli Guanyu Zhou (Alfa Romeo) i Yuki Tsunoda (Alpha Tauri), kteří přes provazy deště neviděli okraje závodního okruhu.

* Kvůli dešti byl proto pár kol před koncem vyhlášen red flag a závod byl pozastaven, dokud nebyly podmínky na trati přívětivější.

* Ani to ale nezastavilo Maxe Verstappena, aby si na domácí půdě dojel pro další vítězství, a to celkem deváté v řadě, čímž navíc pokořil dosavadní rekord Sebastiana Vettela z roku 2013.

Finální pořadí

1. Max Verstappen (Red Bull)

2. Fernando Alonso (Aston Martin)

3. Pierre Gasly (Alpha Tauri)

Fastest lap: Fernando Alonso

Smůlu měl ještě před začátkem závodního víkendu při pátečním tréninku Daniel Ricciardo (AlphaTauri), který si zlomil kost v ruce, a musel tak být nahrazen Liamem Lawsonem. Na trati se opět nedařilo týmu Ferrari, který klasicky pokazil, co mohl, a neštěstí se celým víkendem táhlo i s Loganem Sargeantem, který nedokončil ani kvalifikaci, ani závod. Ve své krasojízdě naopak pokračoval absolutní Max Verstappen, který navýšil své vedení a který nyní vede tabulku s 339 body – před druhým Pérezem, který má bodů 201.

Už tuto neděli nás čeká Velká cena Itálie, a to na legendárním okruhu v Monze!