Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

F1 update: Velká cena Las Vegas

Las Vegas babyyy! Blíží se nám konec F1 sezóny a spolu s ním přichází i předposlední závod tohoto roku! Jak GP na městském okruhu probíhala a komu se nedařilo?👇

Kvalifikace (sobota, 18. listopadu)

* Na prvním místě se v sobotní kvalifikaci umístil Charles Leclerc z Ferrari, na druhém jeho teammate Carlos Sainz a na třetím Max Verstappen z Red Bullu.

* Kvůli nezaviněné výměně komponentů ale klesne Sainz na startovním poli o deset míst až na 12. příčku. Při prvním tréninku totiž kryt kanálu na okruhu poničil Sainzovi monopost a tým tak musel měnit komponenty. Verstappen se tak posunul na druhé místo a z třetího bude startovat George Russell z Mercedesu.

* V Q1 byli vyřazeni Lando Norris (McLaren), Esteban Ocon (Alpine), Guanyu Zhou (Alfa Romeo), Oscar Piastri (McLaren) a Yuki Tsunoda (AlphaTauri)

* V druhém kole kvalifikace byli vyřazeni Lewis Hamilton (Mercedes), Sergio Pérez (Red Bull), Nico Hulkenberg (Haas), Lance Stroll (Aston Martin) a Daniel Ricciardo (AlphaTauri)

* Do Q3 se překvapivě dostaly oba monoposty Williamsu, kvalifikaci ale ovládlo na plné čáře Ferrari.

* Bizárek on top: Sainzova nehoda s krytem kanálu ukončila první trénink a ten druhý byl posunut až na 2:30 ráno místního času. Kvůli údajně složité noční logistice tak vedení závodu vyhnalo fanoušky z areálu ještě před FP2 a jako kompenzaci jim nabídlo 200 dolarů.

Závod (neděle, 19. listopadu)

* Hned v první zatáčce po startu vyjela spousta monopostů z trati a následně do sebe navzájem narazila. V traťových limitech nezůstali ani Charles Leclerc (Ferrari) a Max Verstappen (Red Bull), který se ujal vedení závodu. Následně ale dostal pilot Red Bullu 5s penalizaci za vytlačení jiného jezdce (Leclerca) z trati.

* Už v 3. kole dostal Lando Norris (McLaren) smyk, neovládl svůj monopost a narazil do bariér. Ze závodu tak musel odstoupit.

* V 16. kole překvapivě předjel prvního Verstappena Leclerc, čímž se dostal do vedení závodu.

* V 25. kole do sebe po Maxovo pistopu v zatáčce bokem narazili Verstappen s Georgem Russellem (Mercedes) a oba monoposto utrpěly damage. Russell byl následně za incident penalizován.

* V 32. kole už se vedení závodu ujal Sergio Pérez (Red Bull), který předjel Leclerca.

* V 37. kole už na sebe Max Verstappen nenechal čekat, předjel Leclerca i Péreze a ujal se prvního místa, kde už setrval až do konce Velké ceny v Las Vegas.

* Těsně před cílovou rovinkou ještě stihl v posledním kole Leclerc předjet Péreze a zajistil si tak druhé místo v závodu.

Finální pořadí

1. Max Verstappen (Red Bull)

2. Charles Leclerc (Ferrari)

3. Sergio Pérez (Red Bull)

Fastest lap: Oscar Piastri

I přesto, že kvalifikaci ovládli jezdci Ferrari, závodu kraloval Red Bull, především pak Max Verstappen, který si dojel pro 18. triumf v letošní sezoně.

Už za týden nás čeká poslední GP sezony, a rovnou ta v Abu Dhabí!