Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

F1 update: Velká cena Kataru

Woohoo, máme za sebou další F1 víkend a spolu s ním konečně zase sprint! Spoiler alert: Max Verstappen je pro letošek šampionem.

Kvalifikace (pátek, 6. října)

* Na prvním místě se v páteční kvalifikaci umístil Max Verstappen (Red Bull), na druhém George Russell (Mercedes) a na třetím Russellův teammate Lewis Hamilton.

* V Q1 byli eliminováni Guanyu Zhou (Alfa Romeo), Kevin Magnussen (Haas), Liam Lawson (AlphaTauri), Lance Stroll (Aston Martin) a Logan Sargeant (William).

* V Q2 pak neuspěli Nico Hulkenberg (Haas), Alex Albon (Williams), Sergio Pérez (Red Bull), Carlos Sainz (Ferrari) a Yuki Tsunoda (AlphaTauri).

* Skvělý čas zajeli v kvalifikaci i Lando Norris (McLaren) s Oscarem Piastrim (McLaren), jezdci se nakonec ale umístili na desátém a šestém místě.

Sprint (sobota, 7. října)

* V shootoutu, tedy kvalifikaci na sprint, se na prvních dvou příčkách překvapivě umístili jezdci McLarenu, a co víc - první příčku obsadil nováček Oscar Piastri, a to poprvé v historii shootoutů.

* Piastri se po startu vpředu krátkého závodu držel, naopak Norris se propadl až na 6. místo.

* V druhém kole se na trati roztočil Liam Lawson (AlphaTauri) a ze sprintu odstoupil.

* Ve třetím kole už vedení závodu převzal George Russell (Mercedes), následně ale s Piastrim sváděli skvělou bitvu o první místo.

* V 11. kole došlo ke kontaktu mezi Sergiem Pérezem (Red Bull), Nicem Hulkenbergem (Haas) a Estebanem Oconem (Alpine) a všichni tři jezdci skončili ve štěrku. Následně ze sprintu odstoupili.

* V závěru závodu se ještě Lando Norris dokázal dostat přes jezdce před sebou a zajistil si třetí místo.

* I přesto, že se Max Verstappen propracoval na druhou příčku, vedení závodu už Piastrimu nepřebral a australský nováček ovládl sprint v Kataru!

* Díky ve sprintu získaným bodům a extrémnímu náskoku na všechny ostatní jezdce se nicméně stal Max Verstappem pro letošní rok šampionem F1!

Závod (neděle, 8. října)

* Do závodu nakonec nenastoupil Carlos Sainz (Ferrari), který měl před Velkou cenou Kataru technické problémy s autem.

* Start se povedl již potvrzenému mistrovi světa Verstappenovi, který se i nadále klasicky držel v čele závodu.

* Hned v první zatáčce narazil Lewis Hamilton (Mercedes) do svého teammatea George Russella a oba piloti Mercedesu se tak roztočili a vyletěli z dráhy. Russell v závodu nadále pokračoval, Hamilton ale musel kvůli poničení monopostu odstoupit.

* V 33. kole zklamala Fernanda Alonsa (Aston Martin) přilnavost pneumatik, Španěl nedobrzdil zatáčku a vyjel z trati na štěrk.

* V 41. kole ze závodu náhle odstoupil Logan Sargeant (Williams), který se necítil dobře.

* Ke konci závodu svedli parádní souboj Lance Stroll (Aston Martin), Sergio Pérez (Red Bull) a Pierre Gasly (Alpine), nakonec ale vedoucí pozici zaujal Kanaďan Stroll.

* Po 57 kolech si pro vítězství dojel Max Verstappen, druhou příčku si zajistil hvězdný Oscar Piastri z McLarenu a jako třetí dojel do cíle jeho teammate Lando Norris!

Finální pořadí

1. Max Verstappen (Red Bull)

2. Oscar Piastri (McLaren)

3. Lando Norris (McLaren)

Fastest lap: Max Verstappen

Kromě toho, že na Velké ceně Kataru zářili oba jezdci McLarenu, svůj spotlight si zajistil i samotný tým, a to když stanovil nový rekord v rychlosti pit stopů – 1.8 sekund! Kromě Sargeanta se pak jezdci dokázali vypořádat s teplotními podmínkami, kvůli kterým byly při závodu povinně zavedeny 3 pit stopy, jinak by se pneumatiky začaly po pár kolech drolit. Drama nicméně přinesli katarskému závodnímu víkendu především jezdci Mercedesu, kteří do sebe v první zatáčce narazili...

Za dva týdny, v neděli 22. října, nás čeká ve večerních hodinách Velká cena Spojených států!