Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

F1 update: Velká cena Kanady

Ze španělské VC se formule 1 přesunula do kanadského Montrealu. Jak si vedly jednotlivé týmy? A zvýšil úřadující mistr světa Max Verstappen svůj náskok?

Kvalifikace (sobota, 17. června)

* Na prvním místě se v sobotní upršené kvalifikaci umístil Max Verstappen (Red Bull), druhý byl Nico Hülkenberg (Hass) a třetí Fernando Alonso (Aston Martin).

* Během Q2 se na mokré trati roztočil Lance Stroll (Aston Martin), překvapivě ale nenarazil do bariér a mohl pokračovat v kvalifikaci. V Q2 byli pak vyřazeni Charles Leclerc (Ferrari) i Sergio Pérez (Red Bull) – mokrá trať, déšť a výběr pneumatik pilotům zkrátka nesedly.

* Ke konci Q3 dostal Oscar Piastri (McLaren) smyk a narazil do bariér, kvůli čemuž byla vyhlášena red flag a kvalifikace ukončena předčasně. Překvapivě dobrý čas ale stihl zajet Nico Hülkenberg, který se umístil na druhém místě. Následně byl nicméně o start z první řady připraven, podle komisařů při zavedení red flag totiž dostatečně nezpomalil a byl proto penalizován ztrátou tří pozic na roštu. Z druhého místa proto startoval Fernando Alonso, z třetího pak Lewis Hamilton (Mercedes).

Závod (neděle, 18. června)

* Při startu závodu si vedení udržel Verstappen, Hamiltonovi se nicméně povedlo předjet Alonsa a dostat se na druhou příčku.

* V 7. kole byl vyhlášen virtuální safety car kvůli Loganu Sargeantovi (Williams), který měl na svém voze technické problémy a musel ze závodu odstoupit.

* Ve 12. kole nedobrzdil George Russell (Mercedes) zatáčku a narazil bokem svého monopostu do bariér, kvůli čemuž vyjel na trať safety car. Russell nicméně zajel do pitu, mechanici mu vyměnili poškozené součástky a pilot pokračoval v závodě, který byl po 4 kolech obnoven.

* V průběhu závodu nám bylo dopřáno parádního racingu, například od Landa Norrise (McLaren), který se dral v pořadí výš, ale i od Alonsa a Hamiltona, kteří spolu svedli hned několik bojů.

* V 35. kole šli do souboje Nyck DeVries (Alpha Tauri) a Kevin Magnussen (Haas), DeVries ale následně nedobrzdil zatáčku a lock-upnul i Magnussena ve výjezdu z trati. Vyhlášena byla yellow flag.

* V 55. kole už Russellovo narychlo opravený monopost nezvládal, a jezdec tak musel odstoupit ze závodu.

* Na čele se ale až do konce Velké ceny Kanady nic nezměnilo a Max Verstappen s Red Bullem si dojeli pro další vítězství!

Finální pořadí

  1. Max Verstappen (Red Bull)
  2. Fernando Alonso (Aston Martin)
  3. Lewis Hamilton (Mercedes)

Fastest lap: Sergio Pérez (Red Bull)

Velká cena Kanady byla pro mnohé zklamáním. Nedařilo se Ferrari, které zkrátka vypadá, že nedokáže vyrovnat své síly s Red Bullem. I ten byl ale zklamán – Pérez dojel až šestý, v kvalifikaci byl navíc vyřazen už v Q2, což je pro mexického jezdce nezvyklé. Skvělý výkon naopak předvedl Alex Albon (Williams), který se umístil na konečné sedmé příčce.

Po roce již za dva týdny – v neděli 2. července v 15:00 – zavítáme na rakouský Red Bull Ring, na kterém odstartuje další Velká cena.