Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

F1 update: Velká cena Kanady

F1 se tento víkend přesunula na okruh do kanadského Montréalu, na kterém čekal v sobotní kvalifikaci na jezdce hustý déšť. Komu mokrý povrch neseděl, kdo se překvapivě objevil na prvních příčkách a jak dopadl nedělní závod?👇

Kvalifikace (sobota, 18. června)

* V kvalifikaci se na mokrém okruhu umístil na 1. místě Max Verstappen (Red Bull), za ním překvapivě čtyřicetiletý jezdec Fernando Alonso (Alpine) a 3. příčku obsadil Carlos Sainz (Ferrari).

* Q1 se nepovedla jezdcům Aston Martinu, Vettelovi a Strollovi, kteří se do dalšího kola kvalifikace nedostali a skončili na 17. a 18. místě.

* Mokrý povrch okruhu v Montréalu naopak seděl čtyřicetiletému jezdci Fernandu Alonsovi (Alpine), který se dostal až do Q3 a v nedělním závodě startoval z neuvěřitelného 2. místa, tedy z první řady.

* V Q2 narazil Alex Albon (Williams) do bariér a v kvalifikaci se umístil na 12. místě.

* Ve druhém kole kvalifikace narazil do bariér také Sergio Pérez (Red Bull), kvůli čemuž byl zdvihnut red flag, a závod byl tak na chvíli pozastaven. Pérez nakonec startoval v nedělním závodě z 13. místa.

* V Q2 byl navíc eliminován také Valtteri Bottas (Alfa Romeo), naproti tomu jeho teammate Guanyu Zhou se dostal až do Q3 a v závodě začínal z fantastického 9. místa.

* Kvalifikace se podařila také jezdcům Haasu, Magnussenovi a Schumacherovi, kteří se umístili na 5. a 6. příčce.

* Jeden z favoritů letošního ročníků F1 Charles Leclerc (Ferrari) obdržel penalizaci za výměnu pohonné jednotky a v nedělním závodě tak startuje z 19. místa.

Závod (neděle, 19. května)

* Oproti sobotní kvalifikaci se počasí nad okruhem v kanadském Montréalu zlepšilo, a jezdci tak nastoupili do závodu s pneumatikami na suchý povrch.

* Start nepřinesl větší změnu pořadí a na 1. místě se udržel Max Verstappen.

* Po startu se dotkla Magnussenova (Haas) formule Hamiltona (Mercedes), načež musel jezdec Haasu do pitu vyměnit přední křídlo.

* Ve 3. kole předjel Carlos Sainz (Ferrari) Fernanda Alonsa (Alpine) a dostal se na druhé místo.

* V 8. kole selhal Sergiovi Pérezovi (Red Bull) motor a bylo zahájeno virtuální safety car –⁠ jezdci se tedy nemohli předjíždět a museli si udržet pořadí. Verstappen (Red Bull) se rozhodl pitovat.

* V 16. kole předjel Verstappen (Red Bull) druhého Alonsa (Alpine) a zařadil se za prvního Sainze (Ferrari).

* V 20. kole selhal stejně jako Pérezovi motor i Schumacherovi (Haas), ten tak ze závodu odstoupil a na jedno kolo bylo opět zahájeno virtuální safety car. Během něj pitoval Sainz (Ferrari), a na první příčku se tak opět dostal Verstappen (Red Bull).

* V 23. kole předjel třetího Alonsa (Alpine) Lewis Hamilton (Mercedes), který se po dlouhé době dostal do popředí závodu.

* Ve 30. kole předjel Alonsa (Alpine), který pitoval, Ocon (Alpine) i Leclerc (Ferrari). Jezdec Ferrari přitom startoval až z 19. místa a v tento moment se dostal už na šestou pozici.

* Dalších několik kol se nic zásadního nezměnilo. Ve 44. kole se Red Bull s Verstappenem rozhodli pitovat a na první příčku závodu se znovu zařadil Sainz (Ferrari).

* Ve 48. kole narazil Yuki Tsunoda (Alpha Tauri) při výjezdu z pitu do bariér a na okruh vyjelo safety car. Během něj jel Sainz (Ferrari) do pitu, do čela závodu se tedy opět dostal Verstappen (Red Bull) a Sainz se zařadil za něj. Safety car skončilo až v 55. kole, kdy byl závod obnoven.

* Posledních 15 kol Velké ceny Kanady nicméně nepřineslo větší změnu a Max Verstappen se stal jejím vítězem!

Finální pořadí
  1. Max Verstappen (Red Bull) 🚀
  2. Carlos Sainz (Ferrari)
  3. Lewis Hamilton (Mercedes)

Fastest lap: Carlos Sainz 🔥

I přes Alonsův úspěch v sobotní kvalifikaci se jezdec Alpine nedokázal udržet na stupních vítězů. Pro 3. místo si po dlouhé době dojel Lewis Hamilton, který se spolu se svým týmem Mercedesu potýkal v posledních závodech s problémy. Driver of the day byl jednoznačně Charles Leclerc, který sice startoval až z 19. místa, ale nakonec dojel na místě pátém. Verstappen si připsal další důlěžité body, které budou potřeba už za dva týdny na legendárním okruhu Silverstone ve Velké Británii. Závod bude 3. července začínat v 16:00!