Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

F1 update: Velká cena Japonska

Formule 1 se o víkendu přesunula na japonský okruh Suzuka. Jak závod na mokré trati probíhal, kdo se vyboural a pojistil si Verstappen letošní titul?

Kvalifikace (sobota 8. října)

* Na prvním místě se v sobotní kvalifikaci umístil vedoucí Max Verstappen (Red Bull), za ním Charles Leclerc (Ferrari) a třetí příčku obsadil jeho teammate Carlos Sainz.

* Kvalifikace se nepovedla Lancu Strollovi (Aston Martin), který se umístil až na 19. místě.

* Dobrou práci naopak předvedli jezdci týmu Alpine. Esteban Ocon i Fernando Alonso se dostali až do Q3, nakonec v nedělním závodě startovali z páté a sedmé pozice.

Závod (neděle 9. října)

Max Verstappen (Red Bull) měl start pomalejší a téměř dal prostor druhému Charlesu Leclercovi (Ferrari), hned v první zatáčce si ale vedení vzal zpět.

Kvůli velmi mokré trati došlo už v prvním kole k několika kolizím. Jako první se roztočil Sebastian Vettel (Aston Martin), v závodě ale pokračoval. Carlos Sainz (Ferrari) nedobrzdil zatáčku a jeho monopost se roztočil, kvůli čemuž bylo na trať vysláno safety car a jezdec ze závodu odstoupil.

* Během pár sekund se navíc roztočil také Guanyu Zhou (Alfa Romeo) i Alex Albon (Williams), ředitelství závodu se proto rozhodlo závod po prvním kole pozastavit red flagem.

* Kvůli neustávajícímu dešti byl závod přerušen na další dvě hodiny a obnoven byl až na posledních 45 minut.

* Během krátkého závodu k větším změnám nedošlo. Všichni jezdci přezuli po obnovení závodu na intermediates a v čele opět stanul Max Verstappen, který velmi rychle ujel druhému Leclercovi.

* Ten sváděl až do poslední zatáčky souboj o druhé místo se Sergiem Pérezem (Red Bull). Jen pár metrů před cílem přitom jezdec Ferrari netrefil správně šikanu a vyjel z trati ven, díky čemuž stále zůstal na druhé pozici a tvrdě tak před cílem Péreze odstřihl. Následně ale dostal za vyjetí z trati pětiminutovou penaltu, druhé místo tak připadlo Pérezovi.

Po třech hodinách byl závod ukončen a Max Verstappen (Red Bull) si dojel pro své další vítězství. Při následných rozhovorech přišla navíc od ředitelství nečekaná zpráva – Max Verstappen se díky obrovskému bodovému náskoku stává letošním šampionem F1 už teď!

* V paddocku následně panovalo zmatení, FIA totiž body ještě jednou radši přepočítávala, nakonec ale svou zprávu potvrdila, Max tak šampionát už podruhé vyhrál.

Finální pořadí

  1. Max Verstappen (Red Bull)🚀
  2. Sergio Pérez (Red Bull)
  3. Charles Leclerc (Ferrari)

Fastest lapGuanyu Zhou 🔥

Velká cena Japonska byla bohužel odložená a posunutá o více než dvě hodiny, a to kvůli velmi silnému dešti a mokré trati. Ani to ale nezastavilo Maxe Verstappena od toho, aby si udržel vedení a ve finále navíc vyhrál letošní šampionát. Skvělý výkon předvedli jezdci Alpine, Esteban Ocon a Fernando Alonso, kteří se umístili na čtvrtém a sedmém místě. Ferrari mělo dnes smůlu, ostatně jako vždy, a jeho pneumatiky se velmi rychle opotřebovaly.

Za dva týdny se dočkáme další GP, tentokrát v americkém Texasu! Závod začne 23. října v 21:00.