Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

F1 update: Velká cena Itálie

Formule 1 se po minulé Velké ceně Nizozemska přesunula na domácí půdu stáje Ferrari – na italskou Monzu! Povedlo se jejím jezdcům prolomit během 51 kol smůlu a zabodovat, nebo znovu zářil Max Verstappen?

Kvalifikace (sobota, 2. září)

* Na prvním místě se v sobotní velmi napínavé kvalifikaci umístil Carlos Sainz z domácího Ferrari. Na druhém místě dojel Max Verstappen z Red Bullu a třetí pozici si zajistil Sainzův teammate, Charles Leclerc.

* V Q1 byli eliminováni Guaynu Zhou (Alfa Romeo), Pierre Gasly (Alpine), Esteban Ocon (Alpine), Kevin Magnussen (Haas) a Lance Stroll (Aston Martin).

* V Q2 byli vyřazeni Yuki Tsunoda (Alpha Tauri), Liam Lawson (Alpha Tauri), Nico Hulkenberg (Haas), Valtteri Bottas (Alfa Romeo) and Logan Sargeant (Williams).

Závod (neděle, 3. září)

* Už během formation lap musel ze závodu odstoupit Yuki Tsunoda (Alpha Tauri), který měl mechanický problém se svým monopostem a vůz odstavil mimo trať. Začátek závodu byl proto o dvacet minut opožděn.

* Jakmile bylo odstartováno, udržel si vedoucí Carlos Sainz z domácí stáje Ferrari pozici v čele závodu. Nedošlo ani ke kontaktu mezi dalšími jezdci.

* Sainz se držel na vedoucí pozici až do 15. kola, postupně mu ale začaly odcházet pneumatiky a jezdec zpomaloval, čehož jako vždy využil Max Verstappen (Red Bull) a Sainze předjel. Už po třech kolech měl pak na Španěla náskok více než tři sekundy.

* Souboj mezi sebou vedli také George Russell (Mercedes) a Sergio Pérez (Red Bull), v 17. kole ale už Pérez Russella definitivně předjel a dostal se na čtvrtou pozici.

* Ve 42. kole narazil při vzájemném souboji bokem do monopostu Oscara Piastriho (McLaren) pilot Mercedesu Lewis Hamilton. Oba jezdci tak vyjeli na chvíli z trati a Piastri následně musel do boxu pro nové přední křídlo. Hamilton obdržel za jím způsobený incident 5sekundovou penaltu.

* V 46. kole závodu a pět kol před koncem předjel po dlouhé bitvě Sergio Pérez druhého Carlose Sainze a dostal se na druhou příčku, za prvního Verstappena.

* Ke konci závodu spolu ještě sváděli ostrou bitvu oba jezdci Ferrari, Carlos Sainz a Charles Leclerc, Sainz si ale svou pozici udržel a obsadil třetí příčku. Závod vyhrál, už klasicky, Max Verstappen.

Finální pořadí

1. Max Verstappen (Red Bull)

2. Sergio Pérez (Red Bull)

3. Carlos Sainz (Ferrari)

Fastest lap: Oscar Piastri (McLaren)

U Ferrari bylo při dnešním závodě na domácí Monze cítit velké odhodlání o určité zlepšení, i přesto ale jeho piloti nedokázali udržet pole position a po tvrdé práci dojel alespoň Carlos Sainz na třetí příčce. Svou potřebnou arogantní a ostrou stránku ukázal na okruhu Oscar Piastri, mladý jezdec McLarenu, který se nebál svého teammate Landa Norrise ani ostatních soupeřů, včetně Lewise Hamiltona. Ten se i přes velkou snahu umístil na šestém místě, i kvůli penaltě.

Za dva týdny nás čeká Velká cena Singapuru, která začne v neděli 17. září ve 14:00.