Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

F1 update: Velká cena Emilia Romagna

F1 se tento víkend vrátila na legendární trať v Imole, která představuje domácí půdu pro stáj Ferrari. I přes občasné hezké počasí se ale Velká cena Emilia Romagna konala především v dešti. Komu přinesla mokrá trať smůlu a dokázali jezdci Ferrari bodovat v domácím prostředí?

Kvalifikace (pátek, 22. dubna)

🚀 Na prvním místě se v páteční kvalifikaci umístil Max Verstappen (Red Bull), za ním Charles Leclerc (Ferrari) a třetí příčku obsadil Lando Norris (McLaren).

* V Q1 se Alexovi Albonovi (Williams) vznítila zadní část nápravy, a v sobotním sprintu proto startoval až ze zadní části gridu.

* V Q2 dostal Carlos Sainz (Ferrari) smyk a narazil do bočních panelů. Byl proto odmáván red flag, a zatímco pořadatelé uklízeli trať, začalo v Imole hustě pršet.

* V Q3 dostal na mokré trati smyk také Kevin Magnussen (Haas), dokázal ale formuli znovu nastartovat a v závodu pokračoval. V kvalifikaci nakonec skončil na překvapivém čtvrtém místě.

* Ke konci kvalifikace došel výkon Valtterimu Bottasovi (Alfa Romeo), který musel svou formuli odstavit na kraj trati. Chvíli po něm dostal smyk Lando Norris (McLaren), který uvízl ve štěrku. Tím byla Q3 ukončena.

Sprint (sobota, 23. dubna)

* Start se povedl lépe Charlesovi Leclercovi (Ferrari), který sice startoval z druhé pozice, ale hned v první zatáčce se dostal před Maxe Verstappena a byl v čele závodu.

* Hned v prvním kole se bokem srazila auta Zhoua Guanyua (Alfa Romeo) a Pierra Gaslyho (Alpha Tauri). Guanyu dostal následně smyk a narazil do bočních panelů. Ze sprintu byl proto diskvalifikován. Po čtyřech kolech odjelo z trati safety car a závod byl obnoven.

* Sprint o délce 21 kol rozhodlo především umožnění použití systému DRS, díky kterému byly formule výrazně rychlejší. Jednotliví jezdci se tak neustále předjížděli a byli velmi blízko za sebou.

* V 20. a předposledním kole se právě díky systému DRS povedlo Maxovi Verstappenovi (Red Bull) předjet prvního Charlese Leclerca (Ferrari), který se už nedokázal dostat zpět do vedení závodu, a skončil tak ve sprintu druhý. Třetí příčku obsadil Sergio Pérez (Red Bull).

* McLareny dojely na pátém a šestém místě, formule Mercedesu budou startovat v nedělním závodě až z druhé části gridu.

Závod (neděle, 24. dubna)

* Start se nepovedl Charlesovi Leclercovi (Ferrari), který se z druhé pozice propadl až na čtvrté místo. Na druhou příčku se po startu dostal Sergio Pérez (Red Bull) a za něj se zařadil Lando Norris (McLaren).

* Hned v 1. kole narazil Daniel Ricciardo (McLaren) na mokré trati do formule Carlose Sainze (Ferrari), který následně vyjel z trati a zaseknul se na štěrku. Pro jezdce Ferrari tímhle závod na domácí půdě skončil.

* Na konci 4. kola odjelo z trati safety car a závod byl obnoven. V 7. kole musel ze závodu odstoupit Fernando Alonso (Alpine), kterému během závodu odlétl kus krytu bočnice.

* V průběhu závodu se drželi oba jezdci Red Bullu v popředí závodu, za nimi byl třetí v pořadí Charles Leclerc (Ferrari) s několikasekundovým náskokem na čtvrtého Landa Norrise (McLaren).

*❗️V 54. kole najel Charles Leclerc (Ferrari) na obrubník a odraz rozhodil jeho formuli při vjezdu do nadcházející šikany. Pilot proto musel vyměnit v pitu přední křídlo a následkem toho se propadl až na devátou pozici.

* Poslední kola závodu už větší změnu nepřinesla a Max Verstappen (Red Bull) si s náskokem 15 sekund dojel pro první místo! Na druhé příčce skončil Sergio Pérez (Red Bull) a třetí místo vybojoval Lando Norris, jezdec McLarenu.

Finální pořadí:

1. Max Verstappen (Red Bull)

2. Sergio Pérez (Red Bull)

3. Lando Norris (McLaren)

*Fastest lap: Max Verstappen 🚀

Domácí závod pro Ferrari znamenal na okruhu v Itálii katastrofu. I přes hustý déšť a mokrou trať bylo na okruhu v Imole klíčové umožnění systému DRS, díky kterému se spousta jezdců posunula v bodovém žebříčku zas o kus výš. Jen pár hodin před startem závodu F1 navíc zazněla v Imole i česká hymnaRoman Staněk, osmnáctiletý jezdec v F3, si dojel pro své první vítězství. Série F1 bude pokračovat už za dva týdny – 8. května. Závodit se bude tentokrát v Miami!