Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: Lintao Zhang/Getty Images

F1 update: Velkou cenu Číny ovládl Max Verstappen

Formule 1 se po pěti letech vrátila zpět do Číny, kde se od roku 2019 nezávodilo kvůli dopadům pandemie koronaviru. Zároveň se o víkendu jel vůbec první sprint sezóny! Pojďme se podívat, jak závody dopadly.

Sprint (sobota, 20. dubna)

* V kvalifikaci na sobotní sprint se na prvním místě umístil Lando Norris (McLaren), druhý byl Lewis Hamilton (Mercedes) a třetí Fernando Alonso (Aston Martin). Šampion Max Verstappen z Red Bullu se kvalifikoval na čtvrtém místě.

* Ačkoliv se start sprintu Landovi i Lewisovi povedl a oba jezdci spolu prvních pár sekund závodili kolo na kolo, v jedné z prvních zatáček vyjel Lando Norris z trati a propadl se až na sedmé místo.

* V 7. z 19. kol už předjel Max Verstappen Fernanda Alonsa a dostal se na druhou příčku. Po dvou dalších kolech už se přiblížil i vedoucímu Hamiltonovi, předjel ho a dostal se do čela sprintu.

* V 16. kole byl heavy traffic mezi 3. a 7. místem. Nejprve mezi sebou závodili třetí Fernando Alonso a čtvrtý Carlos Sainz (Ferrari), které nakonec předjel Sergio Pérez z Red Bullu a zaujal třetí příčku. Do skupinky se přidal i Charles Leclerc (Ferrari) a Lando Norris. Alonso nakonec zajel do boxu kvůli defektu předního kola a souboj mezi sebou svedli oba jezdci Ferrari - črtvté místo pak vybojoval Leclerc.

Kvalifikace (sobota, 20. dubna)

* V sobotní kvalifikaci na nedělní závod se na prvním místě umístil Max Verstappen (Red Bull), druhý byl jeho teammate Sergio Pérez a třetí Fernando Alonso (Aston Martin)

* V Q1 se na trati roztočil Logan Sargeant (Williams) a byl tak z kvalifikace vyřazen, a to spolu s Guanyu Zhouem (Kick Sauber), Kevinem Magnussenem (Haas), Yukim Tsunodou (RB) a překvapivě i s Lewisem Hamiltonem, který tak v nedělním závodě startoval až z 18. místa.

* V polovině Q2 se na trati roztočil Carlos Sainz (Ferrari), zajel do štěrku a následně i do bariér. Vyhlášen byl red flag, Sainz zajel do pitu a pak se do obnoveného závodu opět zapojil.

* V Q2 vypadli Lance Stroll (Aston Martin), Daniel Ricciardo (RB), Esteban Ocon (Alpine), Alex Albon (Williams) a Pierre Gasly (Alpine).

Závod (neděle, 21. dubna)

* Start závodu se vydařil Verstappenovi, druhý Sergio Pérez se ale nechal předjet Fernandem Alonsem a propadl se na třetí příčku. V 5. kole se karty otočily a Pérez se na druhé místo vrátil.

* V 7. kole se podařilo Landu Norrisovi předjet Alonsa a jezdec McLarenu se tak zařadil na třetí příčku.

* Ve 12. kole se povedlo Charlesi Leclercovi po předjetí George Russella (Mercedes) předjet také Oscara Piastriho (McLaren) a pilot Ferrari se dostal na čtvrté místo.

* V 21. kole zastihl Valtteriho Bottase (Kick Sauber) technický problém a jezdec ze závodu odstoupil. Zaveden byl nejprve virtuální safety car a následně reálný safety car, jelikož se nedařilo dostat Bottasův monopost z trati.

* Jakmile se začlo zase závodit, byl po pit stopech v čele závodu stále Max Verstappen, druhý byl Lando Norris a třetí Charles Leclerc.

* Během restartu nestihl Lance Stroll dobrzdit svůj monopost a zezadu narazil do Daniela Ricciarda (RB). Oba jezdci ale v závodu pokračovali.

* Ve 27. kole došlo ke kontaktu mezi Kevinem Magnussenem a Yukim Tsunodou, načež se jezdec RB na trati roztočil a musel ze závodu kvůli poškození odstoupit. Magnussen pak obdržel 10s penalizaci za způsobení kolize.

* V 35. kole odstoupil ze závodu také druhý jezdec RB Ricciardo, a to kvůli poškození z kolize se Strollem.

* Ve 39. kole předjel Sergio Pérez Charlese Leclerca a zařadil se na třetí příčku.

* Fernando Alonso ještě ve 44. kole závodu pitoval a pak postupně jezdce před sebou předjížděl. Z 11. místa se tak dostal na finální 7. příčku.

* Po 56 kolech už si ale pro další vítězství dojel mistr světa Max Verstappen.

Finální pořadí

1. Max Verstappen (Red Bull)

2. Lando Norris (McLaren)

3. Sergio Pérez (Red Bull)

Fastest lap: Fernando Alonso

Race weekend se vydařil především Landu Norrisovi z McLarenu, který zajel skvělou kvalifikaci na sprint a v nedělním závodě skončil na druhém místě. Speciální a emocionální byla Velká cena Číny i pro domácího Guanyu Zhoua z Kick Saberu, který sice dojel na čtrnácté příčce, dostal ale po závodě svůj vlastní spot a standing ovation.

Další závod nás čeká v neděli 5. května, kdy se v 10 večer našeho času pojede Velká cena Miami!