Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

F1 update: Velká cena Brazílie

Formule 1 se na jednu z posledních Velkých cen letošní sezony přesunula do Brazílie! Součástí víkendu byl i poslední letošní sprint. Kdo z nedělního závodu odstoupil? A kdo naopak prodloužil svou sérii úspěchů? 👇

Kvalifikace (pátek, 3. listopadu)

* V páteční kvalifikaci se na prvním místě umístil Max Verstappen (Red Bull), na druhém Charles Leclerc z Ferrari a na třetím Lance Stroll z týmu Aston Martin.

* V prvním kole kvalifikace byli vyřazeni Yuki Tsunoda (AlphaTauri), Daniel Ricciardo (AlphaTauri), Valtteri Bottas (Alfa Romeo), Logan Sargeant (Williams) a Guanyu Zhou (Alfa Romeo).

* V Q2 skončili svou kvalifikaci oba jezdci Haasu (Nico Hulkenberg i Kevin Magnussen), oba jezdci Alpine (Esteban Ocon a Pierre Gasly) a Alex Albon (Williams).

* V Q3 vyjel z trati Oscar Piastri (McLaren), vrátil se ale zpět na track a v kvalifikaci pokračoval.

* V půlce třetího kola kvalifikace byla session ukončena, a to kvůli dramatické změně počasí – nad okruhem se nashromáždila mračna a jezdci téměř neviděli na trať.

Sprint (sobota, 4. listopadu)

* Ve sprint shootoutu, tedy jeho kvalifikaci, skončil první Lando Norris z McLarenu. Druhý byl Max Verstappen a třetí jeho teammate Sergio Pérez.

* Start čtyřiadvaceti-kolového sprintu se Landu Norrisovi nepovedl a jezdec se už během prvního kola propadl na třetí místo – první příčku obsadil Verstappen a druhou Russell (Mercedes).

* V 10. kole už se ale Russell propadl na příčku čtvrtou, za Sergia Péreze, který ho předjel.

* V 14. kole došlo k souboji mezi Carlosem Sainzem (Ferrari), Danielem Ricciardem (AlphaTauri) a Oscarem Piastrim (McLaren), kteří se navzájem v průběhu kola předjížděli. Nakonec se ale 11. místa ujal bránící Sainz, za ním skončil Ricciardo a na 13. příčce Piastri.

* Po 24 kolech si už pro vítězství ve sprintu dojel mistr světa Max Verstappen.

Závod (neděle, 5. listopadu)

* Ještě během formation lapu stihl Charles Leclerc (Ferrari) ztratit grip a narazit do bariér. Ze závodu tak odstoupil ještě předtím, než začal.

* Start Velké ceny Brazílie se povedl kromě prvního Maxe Verstappena (Red Bull) také Landu Norrisovi (McLaren), který sice startoval až z šesté pozice, během prvních dvou zatáček se ale zvládl dostat na druhou příčku za Maxe.

* Začátek závodu naopak nevyšel pro Alexe Albona (Williams), který byl uvězněn mezi oběma Haasy, do nichž následně narazil a vyjel z trati do bariér. Poškozen byl monopost také Kevina Magnussena (Haas). Oba jezdci tak museli ze závodu odstoupit, vyhlášen byl red flag a VC Brazílie byla následně restartována.

* Druhý start se obešel bez kolizí a prospěl především Fernandu Alonsovi (Aston Martin), který se zařadil za Norrise na třetí místo.

* V průběhu závodu se pořadí na jeho čele příliš neměnilo, za zmínku ale sttojí struggles Mercedesu, jehož oba jezdci nedokázali udržet své pozice a neustále se v pořadí propadali níž.

* V 59. kole se nakonec tým Mercedesu rozhodl vyřadit monopost George Russella ze závodu kvůli technickým problémům.

* V posledních pár kolech svedli neskutečný souboj o třetí místo Fernando Alonso a Sergio Pérez (Red Bull), kteří se až do poslední chvíle navzájem předjížděli. Dvaačtyřicetiletý španělský jezdec stáje Aston Martin ale opět zazářil a místo na stupních vítězů si s 0.053 sekundovým náskokem vybojoval.

* Po 71. kolech dojel do cíle jako první Max Verstappen (suprise surprise).

Finální pořadí

1. Max Verstappen (Red Bull)

2. Lando Norris (McLaren)

3. Fernando Alonso (Aston Martin)

Fastest lap: Lando Norris

Do konce sezony 2023 nám zbývají už jen dva závody – za dva týdny Las Vegas a následně i legendární Abu Dhabi. Max Verstappen už má sice letos vyhráno, o dalších pozicích se ale může ještě rozhodnout. Mercedes a Ferrari zároveň mohou svést bitvu o druhé místo v Poháru konstruktérů – ani jedna ze stájí ale nyní nezažívá svůj primetime. Poslední dva závody tak rozhodnou!