Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

F1 update: Velká cena Belgie

F1 se po měsíční letní pauze vrací! Tentokrát se Velká cena jela na historickém okruhu Spa v Belgii. Kdo načerpal během prázdnin síly a kdo naopak vypadl z rytmu?

F1 se po letní pauze plné dramatu vrací: Co se za poslední měsíc událo?

by @eevelka

Kvalifikace (sobota, 27. srpna)

* Na prvním místě se v sobotní kvalifikaci s rezervou umístil Max Verstappen (Red Bull), za ním Carlos Sainz (Ferrari) a na třetí pozici dojel Sergio Pérez (Red Bull).

* Stáj Ferrari pokazila výměnu pneumatik svému jezdci Charlesu Leclercovi, který se i proto umístil v kvalifikaci až na čtvrtém místě.

* Tým Mercedesu bohužel viditelně zaostával a zdálo se, že je ještě jednou nohou na prázdninách. Lewis Hamilton a George Russell se umístili na sedmém a osmém místě.

* Tým, kterému se kvalifikace naopak zadařila, byl Alpine. Ocon a Alonso se totiž dostali až do Q3, na páté a šesté místo.

* Překvapením kvalifikace byl Alex Albon (Williams), který se na kolech Williamsu dostal až do Q3 a obsadil devátou příčku.

* 🔥 Kvůli výměnám pohonných jednotek budou někteří jezdci startovat až ze zadní části gridu. Mezi ně patří Max Verstappen, Charles Leclerc, Esteban Ocon, Lando Norris, Zhou Guanyu a Mick Schumacher.

* Z prvních příček tak budou v nedělním závodě startovat Carlos Sainz (Ferrari), Sergio Pérez (Red Bull) a Fernando Alonso (Alpine).

Závod (neděle, 28. srpna)

* Start se nepovedl jezdci Red Bullu Sergiu Pérezovi, který ho zaspal. Do předu závodu se naopak až z 10. místa dostal Sebastian Vettel (Aston Martin).

* Hned první kolo Velké ceny na okruhu ve Spa nabídlo pořádnou podívanou. Nejprve uzavřel Lewis Hamilton (Mercedes) v zatáčce Fernanda Alonsa (Alpine), následkem čehož přelítl Hamilton Alonsovu formuli. Ze závodu tak musel po chvíli závodění Hamilton odstoupit, jeho monopost byl totiž při kontaktu poškozen.

* Jen pár sekund po incidentu mezi Hamiltonem a Alonsem neudržel volant Nicolas Latifi (Williams) a dostal na štěrku smyk. Vyhnout se mu už nestihl Valtteri Bottas (Alfa Romeo), který do točícího se Latifiho narazil, poškodil si monopost a ze závodu musel také odstoupit.

* Po zmíněných dvou incidentech byl na 3 kola zaveden safety car. Jakmile byl závod obnoven, začal svou krasojízdu Max Verstappen (Red Bull). Ten se dokázal během prvních dvanácti kol dostat z 15. místa do čela závodu.

* Ferrari mělo v tuto chvíli problém s měkkými pneumatikami, které se rychle opotřebovaly a jely pomalu. Navíc se potýkalo s porpoisingem.

* Ani po dalších pár kolech nikdo nepochopil strategii Ferrari, které do team radia jen měnilo plány. Leclerc se konstantně držel na pátém místě a pneumatiky Carlose Sainze už také přestávaly fungovat. Zdálo se, že Ferrari netuší, co dělá, jelikož během závodu došlo i na plán G.

* Zato Max Verstappen (Red Bull) opět demonstroval svou dominanci. Jeho náskok před ostatními jezdci se jen zvyšoval a jezdec byl naprosto suverénní.

* Až do konce závodu už se pořadí výrazněji nepromíchalo a Max Verstappen (Red Bull) po 44 kolech vyhrál Velkou cenu Belgie.

* Charles Leclerc (Ferrari), který se snažil v posledním kole ještě z pátého místa zaútočit na fastest lap, dostal nakonec pětisekundovou penaltu za vysokou rychlost v pit lane. Místo pátého místa tak skončil až na místě šestém, těsně za Fernandem Alonsem (Alpine).

Finální pořadí

  1. Max Verstappen (Red Bull)🚀
  2. Sergio Pérez (Red Bull)
  3. Carlos Sainz (Ferrari)

Fastest lapMax Verstappen 🔥

Velká cena Belgie je za námi a zdá se, že některé týmy (Ferrari) ještě nepřešly do pracovního módu. Mercedes i Ferrari se i nadále potýkají s porpoisingem, zatímco Red Bull suveréně navyšuje svůj bodový náskok. To se ale může změnit už příští týden v Nizozemí, kde se Velká cena pojede 4. září v 15:00.