Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

F1 update: Velká cena Bahrajnu

F1 se po třech měsících vrací a formulový svět tak vstupuje do sezóny 2023! V neděli v 16:00 našeho času odstartovala první GP letošního ročníku, a to v Bahrajnu.

Kvalifikace (sobota 4. 3.)

* Na prvním místě se v sobotní kvalifikaci umístil úřadující mistr světa Max Verstappen (Red Bull), za ním jeho teammate Sergio Pérez (Red Bull) a třetí příčku pak obsadil Charles Leclerc z Ferrari.

* V Q1 byli eliminováni všichni tři F1 nováčci – Nyck de Vries (Alpha Tauri), Oscar Piastri (McLaren) i Logan Sargeant (Williams). Kromě nich se dál do Q2 neprobojovali ani Kevin Magnussen (Haas) a Pierre Gasly (Alpine).

* V Q2 byli vyřazeni Lando Norris (McLaren), Valtteri Bottas (Alfa Romeo), Guanyu Zhou (Alfra Romeo), Yuki Tsunoda (Alpha Tauri) a Alex Albon (Williams).

* Překvapením kvalifikace byl Nico Hulkenberg (Haas), který se s vozem Haasu dostal až do Q3 a nakonec obsadil 10. příčku.

* Fernando Alonso spolu s týmem Aston Martin potvrdili svou letošní sílu a oba jezdci stáje startují v závodě v top 10 – Alonso z pátého místa a Lance Stroll z osmého místa.

* Charles Leclerc ukončil kvalifikaci předčasně a s monopostem zajel do stáje ještě před koncem časomíry. V tu chvíli byl na druhém místě za Verstappenem, Sergio Pérez ale dokázal následně ve zbývajícím čase svůj lap time vylepšit a dostal se před Leclerca. V nedělním závodě tak startovaly oba Red Bully z první řady.

Závod (neděle 5. 3.)

* Hned v prvním kole nedobrzdil Lance Stroll (Aston Martin) zatáčku a jemně narazil do týmového kolegy Fernanda Alonsa.

* V sedmém kole měl lídr, a úřadující mistr světa F1, Max Verstappen (RedBull) náskok už téměř pět sekund na druhého Charlese Leclerca (Ferrari).

* Ve 13. kole po záživném souboji předjel Fernando Alonso (Aston Martin) George Russella (Mercedes) a dostal se tak na pátou příčku.

* Oscar Piastri (McLaren) měl problémy s volantem nebo podřazováním, tým si nebyl jistý. Piastri se zasekl v boxu a následně odstoupil ze závodu.

* Sergio Pérez (Red Bull), alias ministr obrany, úspěsně předjel na měkkých pneumatikách Leclerca a zařadil se na druhé místo za vedoucího Verstappena.

* Esteban Ocon (Alpine) si jel v 36. kole do pitu odpykat 15 sekund dlouhou penaltu.

* Těsný souboj mezi Fernandem Alonsem (Aston Martin) a Lewisem Hamiltonem (Mercedes) vyhrál ve 39. kole španělský jezdec a dostal se tak na páté místo.

* V 41. kole ztratil Charles Leclerc (Ferrari) výkon a v Bahrajnu skončil. Ze závodu následně odstoupil ve 43. kole po četných penalizacích i Esteban Ocon (Alpine).

* V 45. kole došlo při souboji k lehkému kontaktu mezi Fernandem Alonsem (Aston Martin) a Carlosem Sainzem (Ferrari), Alonso se nicméně dostal před Sainze a držel si třetí příčku.

* Nico Hulkenberg (Haas) obdržel 5sekundovou penaltu za porušování traťových limitů.

* Vítězem Velké ceny Bahrajnu se po 57 kolech stal Max Verstappen (Red Bull)! Na druhém místě skončil jeho teammate Sergio Pérez a třetí příčku obsadil Fernando Alonso (Aston Martin).

Finální pořadí

1. Max Verstappen (Red Bull)

2. Sergio Pérez (Red Bull)

3. Fernando Alonso (Aston Martin)

Fastest lap: Pierre Gasly (Alpine) 🚀

První závod sezony potvrdil Red Bull a především pak Maxe Verstappena jako jasné favority. Zatímco Ferrari i Mercedes se svými auty zápasili, do hry o šampionát se přidal Aston Martin v čele s Fernandem Alonsem. Probémy s monoposty měl ale také McLaren nebo Haas. Už za dva týdny nás 19. března v 18:00 čeká Velká cena Saúdské Arábie!