Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

F1 update: Velká cena Ázerbájdžánu

Formule 1 se po neplánované třítýdenní přestávce vrací, a to rovnou i se sprintem, na městský okruh v ázerbájdžánském Baku! Jak dlouhý víkend probíhal a komu trať sedla?

Kvalifikace (pátek, 28. dubna)

* Na prvním místě se v páteční kvalifikaci na nedělní závod umístil Charles Leclerc (Ferrari), druhý byl Max Verstappen (Red Bull) a třetí příčku obsadil Sergio Pérez (Red Bull).

* Hned v Q1 nedobrzdil zatáčku Nyck De Vries (AlphaTauri) a narazil do bariér, z kvalifikace tak musel odstoupit.

* To samé se jen pár minut poté stalo i Pierrovi Gaslymu (Alpine), kvůli čemuž byl vyhlášen red flag.

* V Q2 byl překvapivě eliminován George Russell (Mercedes) a vůbec poprvé v letošní sezóně se nedostal do třetího kola kvalifikace. V nedělním závodě bude startovat z 11. místa.

* V Q3 zajeli naprosto shodné časy dva favorité Charles Leclerc a Max Verstappen, v posledních sekundách třetího kola kvalifikace ale nakonec dokázal Leclerc Verstappena o 0,2 sekundy překonat, a v závodě tak startoval z první příčky.

Sprint (sobota, 29. dubna)

* Do sobotního sprintu nenastoupil Logan Sargeant (Williams), který v dopoledním shootoutu naboural.

* Hned po odstartování došlo k souboji mezi Verstappenem a Russellem, následkem čehož byl Verstappen v zatáčce vytlačen k bariérám a do jeho bočnice byla Rusellovou formulí udělána díra. Nemělo to ale vliv na Verstappenovu schopnost pokračovat v závodě.

* V prvním kole narazil ze strany do bariér Yuki Tsunoda (AlphaTauri) a jeho monopostu upadla zadní pneumatika, kvůli čemuž byl vyhlášeno safety car.

* V 6. kole ze 17 už Max Verstappen George Russella předjel a dostal se na třetí pozici. V 8. kole předjel jeho teammate Sergio Pérez prvního Charlese Leclerca a ujal se tak vedení závodu, což se už do konce sprintu v Ázerbájdžánu nezměnilo a Pérez závod vyhrál.

* Po dokončení sprintu došlo ke krátké potyčce mezi Verstappenem a Russellem kvůli incidentu v prvním kole, oba jezdci totiž viděli vinu na druhé straně.

Závod (neděle, 30. dubna)

* Start se na městské trati obešel bez nehod a na trati bylo i v druhém kole všech 20 monopostů. Ve třetím kole už ale díky DRS předjel Max Verstappen (Red Bull) Charlese Leclerca (Ferrari), a stal se tak lídrem závodu.

* Charlese Leclerca v šestém kole předjel i Sergio Pérez a oba monoposty Red Bullu byly v čele závodu.

* Nyck De Vries (Alpha Tauri) narazil následně do bariér a na trať bylo na pár kol vysláno safety car. Závod byl ale záhy obnoven.

* Druhá část závodu byla velmi poklidná, nedošlo k žádné bouračce ani dramatům.

* Po 51 kolech projel cílem jako první Sergio Pérez, a stal se tak vítězem závodu! Druhý skončil jeho teammate Max Verstappen a třetí Charles Leclerc z Ferrari.

Finální pořadí

1. Sergio Pérez (Red Bull)

2. Max Verstappen (Red Bull)

3. Charles Leclerc (Ferrari)

Fastest lap: George Russell (Mercedes) 🚀

Několikatýdenní pauza evidentně prospěla Red Bullu, který městskému závodu v Baku absolutně dominoval. S problémy se už klasicky potýkalo jak Ferrari, tak Mercedes, naopak zářil opět Aston Martin. Další závod nás čeká už příští neděli večer, pojede se v Miami!