Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: Peter Fox/Getty Images

F1 update: Velká cena Austrálie

Třetí letošní závod se pro nás sice nesl v duchu brzkého vstávání, ale taky spousty napětí na okruhu F1 v Melbourne! Kdo byl vyřazen, kdo měl nehodu a kdo využil příležitosti?

Kvalifikace (sobota, 23. března)

*** Do kvalifikace ani závodu nenastoupil Logan Sargeant (Williams). Jeho teammate Alex Albon si totiž v prvním tréninku v Austrálii poničil monopost a stáj s sebou v Austrálii, jakožto jednom z prvních závodů sezóny, neměla součástky na jeho plnou opravu. Vedení týmu proto vzalo svého lepšího jezdce a dalo mu auto druhého jezdce.

* Na prvním místě se v sobotní kvalifikaci umístil Max Verstappen (Red Bull), druhý byl Carlos Sainz z Ferrari a třetí Sergio Pérez z Red Bullu.

* V Q1 najel Guanyu Zhou (Kick Sauber Ferrari) na okraj trati a následně ztratil část pravého předního křídla. Z kvalifikace proto v prvním kole odstoupil, a to spolu Nicem Hülkenbergem (Haas), Pierrem Gaslym (Alpine) a Danielem Ricciardem (RB Honda RBPT).

* V Q2 byl vyřazen Lewis Hamilton (Mercedes), Alex Albon (Williams), Valtteri Bottas (Kick Sauber Ferrari), Kevin Magnussen (Haas) a Esteban Ocon (Alpine).

* V Q3 nedobrzdil Fernando Alonso šestou zatáčku a najel do štěrku. Incident se naštěstí obešel bez zranění a jezdec skončil v kvalifikaci na desátém místě.

Závod (neděle, 24. března)

* Start se příliš nepovedl třetímu Pérezovi, který se po prvních pár sekundách, také kvůli penalizaci z kvalifikace, propadl následně na sedmou příčku a dal tak prostor McLarenům.

* 2/58 Carlos Sainz (Ferrari) využil jedinečnou příležitost a na delší rovince předjel prvního Verstappena (Red Bull).

* 4/58 Z monopostu Verstappena začal najednou unikat dým. Jezdec se začal propadat v pořadí, následně zajel do boxu a ze závodu kvůli problémům s pravou zadní brzdou odstoupil.

* 17/58 Ze závodu odstoupil i Lewis Hamilton (Mercedes), který měl problém s motorem a na dvě kola byl zaveden virtuální safety car.

* 37/58 Na prvním místě se drží Carlos Sainz (Ferrari), hned za ním jeho teammate Charles Leclerc a následně oba jezdci McLarenu, Lando Norris a Oscar Piastri.

* 58/58 V posledním kole Velké ceny Austrálie měl velkou nehodu George Russell z Mercedesu. Neuřídil svůj monopost v zatáčce při souboji s Fernandem Alonsem, najel do štěrku a následně se jeho auto přetočilo na bok.

* Kvůli nehodě Russella byl vyhlášen virtuální safety car a závod byl tak ukončen. Pro vítězství si dojel Carlos Sainz z Ferrari!

Finální pořadí

1. Carlos Sainz (Ferrari)

2. Charles Leclerc (Ferrari)

3. Lando Norris (McLaren)

Fastest lap: Charles Leclerc (Ferrari)

Odstoupení Verstappena ze závodu dalo prostor všem ostatním (I ain't kidding😩). K překvapení všech se vítězem závodu stal Carlos, smooth operator, který teprve před dvěma týdny podstoupil operaci slepého střeva. Zabodoval také domácí Oscar Piastri, a to spolu se svým teammatem Landem Norrisem.

Další závod nás čeká za dva týdny, 7. dubna. Opět ale budeme brzo vstávat - Velká cena Japonska začne v 07:00.

V původní verzi článku jsme uváděli nesprávné finální pořadí. Za chybu se omlouváme.