Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

F1 update: Velká cena Abu Dhabí

Poslední závod sezóny 2023 je tady! Už nyní je jasné, kdo je letošním šampionem, a tak se nebude opakovat drama z Abu Dhabí 2021. I přesto se ale pojďme podívat na to, kdo si na městském okruhu jak vedl!

Kvalifikace (sobota, 25. listopadu)

* Na prvním místě se v sobotní kvalifikaci umístil Max Verstappen (Red Bull), na druhém Charles Leclerc (Ferrari) a na třetím Oscar Piastri (McLaren).

* V Q1 byl nečekaně vyřazen Carlos Sainz, pilot stáje Ferrari. Spolu s ním vypadli také Kevin Magnussen (Haas), Valtteri Bottas a Guanyu Zhou z Alfra Romeo. Logan Sargeant (Williams) pak v kvalifikaci nezajel žádný čas a v závodě startoval z posledního místa.

* V Q2 byli eliminováni Lewis Hamilton (Mercedes), Esteban Ocon (Alpine), Lance Stroll (Aston Martin), Alex Albon (Williams) a Daniel Ricciardo (AlphaTauri).

Závod (neděle, 26. listopadu)

* Start Velké ceny Abu Dhabí se Verstappenovi povedl a pilot si pole position dokázal udržet, a to i přesto, že se ho následně Charles Leclerc velmi těsně držel a pokusil se ho předjet.

* Na čtvrté místo se po startu posunul Lando Norris z McLarenu, který se tak zařadil za svého team-mate Oscara Piastriho. Toho následně ve 4. kole také předjel.

* Díky rychlému pitstopu v 15. kole se dostal George Russell (Mercedes) před oba McLareny a zařadil se na třetí příčku.

* V 28. kole už se postupně dostával dopředu také Sergio Pérez (Red Bull), který předjel pátého Oscara Piastriho.

* Ve 47. kole došlo v zatáčce ke kontaktu mezi Landem Norrisem a Sergiem Pérezem, kteří jeli bok po boku. Norris vyjel z trati, cestu skrze šikanu si zkrátil, a čtvrtou pozici si tak udržel. FIA následně udělila Pérezovi pětisekundovou penalizaci za způsobení kolize.

* Ve 48. kole předjel Lewis Hamilton (Mercedes) Carlose Sainze (Ferrari), kterému se příliš nedařilo, a dostal se tak na deváté místo. Zároveň pak předjel Pérez čtvrtého Norrise, potom také třetího Russella i druhého Leclerca, nicméně stále nebyla započítána jeho 5s penalizace. Pilot se tak ve výsledné tabulce o pár míst propadne.

Po 58 kolech dojel do cíle jako první už potvrzený mistr světa Max Verstappen, který vyhrál v letošní sezóně neskutečných 19 závodů.

Finální pořadí

1. Max Verstappen (Red Bull)

2. Charles Leclerc (Ferrari)

3. George Russell (Mercedes)

Fastest laP:  Max Verstappen

F1 sezóna 2023 je u konce. Max Verstappen jasně dominoval i v poslední Velké ceně a potvrdil svůj zasloužený titul. Další sezóna začne až koncem února 2024. Mezitím si tak na FOMO dáme recap tohoto F1 roku, mrkneme se, jak si jezdci užívají volno, a koukneme taky na F1 změny, které nás čekají příští rok. Stay tuned!