Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

EURO 2024 facts: Kdy hrají Češi, maskot a kde všude se hraje

Football summer je tady! Evropský fotbalový šampionát EURO 2024 začíná, a my ti shrnujeme, co všechno bys měl*a vědět, ať ti nic neunikne a pár fun facts k tomu navrch.

Kdy hrají Češi?

První zápas odehraje náš tým už příští úterý večer proti papírově nejsilnějšímu protihráči ze skupiny – Portugalsku. Čtyři dny na to je čeká Gruzie a svoji cestu za osmifinále uzavřou poslední středu v měsíci proti Turecku.

  • úterý 18. června ve 21:00 – Portugalsko vs. Česko (v Lipsku)
  • sobota 22. června v 15:00 – Gruzie vs. Česko (Hamburk)
  • středa 26. června ve 21:00 – Česko vs. Turecko (Hamburk)

Komplet rozpiska zápasů here👇

Šampionát začíná v pátek 14.6. a přesně za měsíc 14.7. Hraje se každý den a mezi jednotlivými fázemi mistrovství je jednodenní pauza. První, nejdelší část, probíhá od tohoto pátku až do středy 26. června.

Zdroj: UEFA

Group stage

Z původních kvalifikací se do finálního výběru dostalo 24 týmů rozdělených do šesti skupin po čtyřech. V úvodní části hrají týmy ve skupinách mezi sebou a do další části turnaje (kam se dostane 16 týmů) postupují vítězové skupiny, týmy na druhém místě a čtveřice týmů ze třetích míst s nejlepším bodovým ziskem.

Zdroj: UEFA

Má EURO 2024 svou anthem?

Ano! Je jím track FIRE, na kterém spolupracovali MEDUZA, OneRepublic a Leony. Pustit si ho můžeš už teď.👇

Maskotem bude plyšový méďa

Bob a Bobek to není, ale i fotbalové EURO bude mít svého maskota. Vybrali jej děti napříč Evropou a bude jím plyšový medvídek Albärt, který obdržel největší počet hlasů (32 %).

Kde se hraje?

Šampionát se hraje na deseti stadionech po celém Německu. Největší z nich – Olympiastadion – je v Berlíně a má 74 474 míst na sezení. Finálový večer proběhne právě tam.

Braniborská brána se stane největší fanzonou na světě

Kolem jednoho z nejvýznamnějších historických symbolů Berlína vyroste fotbalová brána a spolu s umělou trávou, který bude položena kolem něj, se stane největší fanzonou na světě. Na místě kromě promítání zápasů budou probíhat také koncerty, filmové promítání nebo DJ sety a výstavy.

Důraz na udržitelnost

EURO 2024 se zaměřuje na ochranu klimatu, nediskriminaci a inkluzi a chce být příkladem pro další akce podobného formátu. Berlín pracuje na odstraňování bariér, buduje nová pítka, chce využívat více solární energie a zapojuje malé enviro projekty. Komplet strategii najdeš tady.

Fans z celého světa

Na EURO 2024 bylo prodáno už přes 425 tisíc lístků jen na Olympiastadion v Berlíně. Lístky si koupili lidé ze 170 zemí světa. Jen do Berlína má dorazit 1.9 milionu fanoušků a fanynek a očekává se, že na šampionát dorazí celkově asi 12 milionů lidí.

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.