Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Photo illustration by Pablo Delcan

Elon Musk pobouřil Twitter slovy o válce na Ukrajině, překvapivě reagoval i Zelenský

Velkou vlnu pobouření vyvolal v pondělí tweet Elona Muska, ve kterém napsal, že by se Kyjev podle něj měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje. Ukrajinský prezident Zelenský v reakci uspořádal o Muskovi anketu.

Musk na Twitteru sdílel plán, ve kterém by Ukrajina získala neutrální status a zřekla se Ruskem anektovaného území na Krymu. Pod dohledem OSN by pak mělo proběhnout nové hlasování o nově anektovaných územích. O návrhu pak nechal lidi hlasovat, přičemž více než 60 procent hlasujících je proti.

Muskův návrh okamžitě vyvolal velkou vlnu rozhořčení, a to jak mezi samotnými Ukrajinci, tak i ostatními uživateli Twitteru. Jedním z nich byl diplomat a zástupce Ukrajiny při OSN Andrij Melnyk, který napsal: „Fuck off is my very diplomatic reply to you.“

Ministr zahraničí Dmytro Kuleba zase Muska obvinil, že slovo mír používá jako eufemismus pro to, aby Rusové mohli „vraždit a znásilňovat další tisíce nevinných Ukrajinců a zabírat další území.“

Elon Musk vyzval Putina na souboj. Přeperu ho levou rukou, prohlásil miliardář

by @yanhoechka

Do debaty se následně přidal i ukrajinský prezident Zelenskyj, který uspořádal vlastní anketu, v níž mají lidé možnost odpovědět na otázku: „Kterého Elona Muska máte raději? Příznivce Ukrajiny, nebo Ruska?“ Od včerejšího večera se ankety zúčastnily bezmála dva miliony lidí, přičemž zhruba 80 procent respondentů dalo přednost Muskovi coby podporovateli Ukrajiny.

Musk se ale ani poté nezastavil. Ve svém dalším tweetu varuje před „zničujícími ztrátami na životech,“ pokud bude Rusko donuceno k plné mobilizaci kvůli ohrožení Krymu. Uvedl také, že Ukrajina má třikrát méně obyvatel, a její vítězství je proto nepravděpodobné. „Pokud vám jde o ukrajinský lid, usilujte o mír,“ napsal Musk. Uživatele nechal opět hlasovat, tentokrát zda by se obyvatelé Krymu a Donbasu měli mít možnost sami rozhodnout, zda budou součástí Ruska nebo Ukrajiny.

Ukrajinská armáda momentálně usiluje o úplné osvobození všech Ruskem okupovaných území, a to včetně Krymu, které Rusko anektovalo už v roce 2014. Rusko zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu 24. února a po narychlo uspořádaném a mezinárodně neuznaném hlasování z minulého týdne anektovalo čtyři částečně okupované oblasti na jihu a východě Ukrajiny.

Zdroj: ČTK, Twitter

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.