Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Dupe vs. Fake. Víš, jaký je mezi nimi rozdíl?

Na internetu se kažým dnem řeší dupes a fakes, ale víš jak se tyhle dva pojmy liší? Tenhle rozdíl pro tebe může při nákupu být zásádní!

Trh kterému dominují dupes a fakes, se rozrůstá. Hlavní podíl na tom má internet a fakt, že ne každý si může dovolit nebo nechce utrácet za drahé značkové věci. Mezi oběma pojmy je poměrně zásadní rozdíl, hlavně pokud se bavíme o legální stránce a úrovni imitace. Pojďme si to přiblížit.👇

Fake, nebo-li counterfit

Padělek nebo fake je široké veřejnosti mnohem známější než dupe. Padělky jsou ilegální kopie, které se snaží napodobovat jiné, většinou cennější, produkty - a vydávají se za pravé (na to používají loga nebo třeba ikonické vzory, které mají dané značky patentované). Jedná se o ilegální aktivitu – padělky luxusního zboží jsou přímou krádeží duševního vlastnictví.

Dupe

Dupe je zkratka pro „dupliacte“ – nejedná se o padělek. Většinou se jedná o produkt, který je vzhledem, složením nebo funkčností podobný jinému, většinou dražšímu, produktu - ale za onen drahý produkt se nevydává, pouze se jím, dejme tomu, inspiruje, narozdíl právě od padělku. Dupes jsou prostě alternativa ke drahým produktům, mnohdy mohou mít dost podobné složení nebo určité části designu, ale nikdy se nesnaží tvářit, že se jedná o produkt, který to není.

Proč si je kupujeme?

Tady je odpověď strašně jednoduchá – jde o cenu. Luxusní značky mají vysoké ceny, a proto si je velká část lidí nemůže dovolit, nebo nechce zbytečně utrácet. Proto se dost často právě obrací ke koupi fejků nebo dupes. Dalším důvodem může být i nedostupnost – značky mají určitá omezení, a ne každý se může ke všem produktům dostat, proto mohou také volit tyto dvě jiné možnosti.

Známé dupes, pokud si teď potřebuješ něco vybavit, jsou třeba Zara parfémy, které mají svůj vzhled, jsou prodávané jako Zara original produkty, mají své vlastní rozdílné flakony, ale vůně jsou podobné, skoro identické, s těmi slavnějšími.

Více o nich tady.👇

Nejlepší dupes parfémů ze Zary

@luciezicklerova

Co se týče nakupování fejků, ne vždy může být intencional, existuje mnoho e-shopů, které se vydávají ze certifikované přepodejce, kde se dá třeba sehnat streetwear a tenisky - ale mnoho z toho jsou právě padělky, krásným příkladem je Pandabuy, kde na dost fakes můžeš narazit

Jak tohle ovlivňuje trh?

Luxury goods se těmhle věcem neřiká jen tak, jde tady o celkovoý feel značky, který má svou kvalitu, a od ní se odvíjí cena a i určitá nedostupnost, to že si ji každý nemůže dovolit, z ní dělá exluzivní věc, a jen pár lidí si může dovolit připlatit.

Díky dupes a fakes může tato pomyslná exluzivita klesat, ale zatím to není natolik, aby to opravdu výrazně ovlivnilo fungování daných značek. Spíše se to může stát u produktů, které jsou hodně rychle virální, a tím pádem je pro tvůrce dupes a fakes lehké vyrobit produkt, o který je zájem. Taková Goyard Tote Bag byla přece minulý rok úplně všude.

Něco podobného zasáhlo i známou značku Lululemon, kdy dupes k jejím virálním legínám zaplavily TikTok, a tak lidé kupovali více dupes než originální produkt. Značka ale tohle obrátila ke svému prospěchu, uspořádala tzv. „dupe swap“. Zde si lidé mohli vyzkoušet pravý produkt a porovnat ho s levnější kopií, kterou si pořídili, ve výsledku si mnoho z nich odneslo radši pravý kousek.

To dokazuje že dupes jsou fajn alternativa, ale je dobré si opravdu rozmyslet, kdy to za to stojí, a kdy ne. Pravdou je, že mnoho dupes má podobné nebo identické složení či provedení, jen mají jiny branding.

Padělky v číslech

Primárně se teď zaměříme jenom na fakes, které představují jiný typ hrozby než dupes, protože se přímo vydávají za daný produkt, akorát v horší kvalitě. Lidé si pak mohou myslet o produktu nebo samotném brandu, že je nekvalitní, a za jejich další investici nestojí. Není moc výzkůmů, ale například tento popisuje krásně pohyb padělků na instagramu, tadyy

Je dobré znát rozdíl. Vědět, co je dupe a fake, a podle toho i nakupovat!

Zdroje: Verbbrands