Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Domácí mazlíčci: Nekupuj. Adoptuj a pomáhej!

Mnoho z nás touží po zvířecím společníkovi. Kočky a psi už jsou trochu větší starost než třeba křeček, a proto musíš pečlivě zvážit, jestli svému miláčkovi dokážeš zajistit vhodné podmínky. Společně se podíváme na to, jak udělat radost sobě i zvířátku.

Pro začátek si polož otázku: Mám čas a peníze?

Pokud ano, zvířátko si pořídím za předpokladu, že kromě péče využiji čas i k přípravě. Pečlivě si vyberu chovatele, nastuduji si povahu a nejčastější zdravotní trable plemena a připravím se i na případné finanční výdaje s nimi spojené.

Jestli už jsi ve fázi, kdy přemýšlíš nad konkrétními plemeny, možná ti s výběrem pomůže podcastová série Pejskárium na Spotify.

Věděl/a jsi, že i když máš psa „s papíry“, nic ti stoprocentně nezaručí, že bude úplně zdravý a dožije se spousty let? Bohužel.

Zvířátka si ale nemusíš kupovat jen od chovatelů. Útulky jsou plné, a pokud chceš udělat dobrý skutek nebo máš nižší finanční rezervy, můžeš si pořídit zvířátko právě z útulku, adoptovat ho, nebo se alespoň stát jeho dočasným majitelem . Existují i útulky, které ti v tomto případě dokonce pomohou materiálně (zajistí ti hlavní předměty pro potřebu pejska) či peněžním obnosem (třeba na očkování a kastraci pejska).

Jestli se zrovna nenacházíš v situaci, že bys měl/a peníze nazbyt, můžeš navštívit útulek a pomoct pečovatelům třeba tím, že pejska vyvenčíš nebo mu vyčešeš srst.

Pokud nemáš čas, ale chceš se zapojit, můžeš útulku přispět penězi nebo předměty. Mohou to být léky, hračky, výživové doplňky, deky, granule, pamlsky nebo třeba konzervy. S konkrétními požadavky ti určitě poradí pečovatelé.

Vidíš, že způsobů, jak pomoct a potěšit zvířátko i sebe, je spoustu. Podívejme se na tři výhody útulkového venčení, které dal dohromady web Sanctuary Hostel:

1) Záminka pro trávení času s rodinou

Navíc v přírodě na čistém vzduchu? Skvělá možnost, jak můžeš posílit vztahy a udělat i něco pro své tělo . Já sama chodím s rodinou venčit pravidelně. Nemůžu si to vynachválit!

2) Altruismus nás činí šťastnými

Dělání dobrých skutků nám dělá dobře. Tak už to máme v mozcích nastavené.

3) Uvolní se ti hormony štěstí a lásky

Mrkni se na útulky v okolí a popřemýšlej, jestli by to nestálo alespoň za zkoušku. Venčení a péče o pejsky v útulku ti zároveň poslouží jako fajn příprava, pokud si chceš jednou pořídit vlastního mazlíčka.