Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Deník Maturanta #7

Maturita, formalita? Možná, ale kolik stresu přináší, to nám nikdo neřekl! Tahle rubrika ti nedá tipy a pravděpodobně ani motivaci, protože tu my samy potřebujeme.😂  Zato tě ale můžeme ujistit, že jestli prožíváš to stejný, nejsi v tom sám/sama! 

Ahoj vítáme tě u dnešního dílu! Včera bylo pololetí, tak jak jste dopadli? My už vyhlížíme pátek a s ním spojené pololetní prázdniny. Konečně je část za námi a jsme zase o kus blíž k maturitě. Dneska ti řekneme naše tips and tricks na učení a hlavně essentials, bez kterých se v těhle dnech neobejdeme.

Adél

Ahoj! S učením mám takovej love hate relationship. Nesnáším ho, ale na jednu stranu se v něm někdy vyžívám.😂  Mám ráda ten vibe, udělám si kafe, sednu si k tomu s fixíkama a hraju si na Rory Gilmore. 

Nejtěžší pro mě je se k učení dostat. Každý rok si říkám, jak se začnu připravovat dostatečně dopředu, ale nikdy se tím nedržím. Asi to nevadí, protože mám pocit, že nejlíp funguju ve stresu. To totiž vím, že fakt musím. Další věc je prokrastinace, málokdo v ní bude lepší než já. Někdy radši uklidím celej dům, než abych se učila.

Ale jak to teda vypadá, když se dokopu, a co mi pomáhá? Moje největší bestie je iPad. Radši si věci píšu ručně, takže to byla jasná volba oproti počítači a na rozdíl od papírů mám všechny poznámky na jednom místě.

Další must have je kalendář a to do listy. Potřebuju být zorganizovaná a vědět, co mě kdy čeká. To do listy jsou super, když toho do školy máš hodně (takže pořád, hah). Pomáhá mi vypsat si nahoru ty nejhorší věci a s nimi začít. Jakmile zvládneš to nejvíc nepříjemný, už to jde samo. Další must have jsou pro mě barvičky. Díky nim si látku mnohem víc pamatuju, i když to někdy dopadá tak, že si vybavím, jakou barvou byl nadpis, ale jinak nevím nic.😂

Minulý týden jsem se šla učit do kavárny a to ti taky moc doporučuju. Když jsi sám/sama na kafi, těžko tam budeš jenom na TikToku. Lidi okolo taky pracují a to tě donutí něco dělat. Co ty? Učení v kavárně nebo doma?

Samozřejmě bych učení nedala bez kafe (v případech velký nouze bez vína😂). Moje rada na závěr: Když se nezvládneš naučit, piš si taháky. Za prvé si psaním informace zapamatuješ a za druhý tě kdyžtak zachrání, když budeš v háji.

Můj tip: Dej si ho do rukávu a pak ho měj během testu pod rukou nebo klasika v penále.😂💖

Tenhle diář používám. 🧡

Diář 2022 oranžový

469,-

Luci

Já a učení – to je téma fakt samo pro sebe.😬 Hned na začátek tě můžu ujistit, že jsem mistr prokrastinace a moje pauzy, které by měly trvat deset minut, se většinou protáhnou na hodinu na TikToku.🙄 Hodně taky záleží na tom, jestli mě daný předmět baví, nebo ne.

Pokud studuju něco, co mi vysloveně nejde, naučím se to nazpaměť jako básničku. Většinou se ale snažím naučit základní informace nebo hlavní myšlenku a pak to přeříkat vlastními slovy. Teď před maturitou se o tématech snažím mluvit, abych se připravila na těch hrozných patnáct minut.

Poznámky jsem si vyzkoušela psát jak do počítače, tak do sešitu a pro mě je rozhodně lepší sešit. Před testem si z výpisků udělám ještě shrnutí toho úplně základního, ať se mám od čeho odrážet. Moje go-to metoda jsou flash cards. Jestli si je nechceš dělat ručně, tak rozhodně doporučuju aplikaci Quizlet a láhev dobrého vína.🤫🍷

Celkově jsem ohledně učení dost líná a dám vždy raději přednost spánku. Zároveň jsem mistr na taháky, bez kterých bych se neobešla (ani si nepamatuji test, který bych bez nich psala – to asi není úplně nejlepší příklad vzorného maturanta).

A jestli se bez něčeho neobejdu, tak je to diář, hodně barevných nadpisů, desek, organizátorů a snacků.

Elvi

Můj styl učení je hodně random a vlastně na něm není nic speciálního, ale funguje!

V nejlepším případě, když o písemce nebo zkoušení vím delší dobu dopředu, tak si učení rozplánuju do více dnů. Nejefektivnější pro mě je si celé zápisy opsat, udělat si výtažek z učebnice nebo svůj vlastní zápis. Líp se mi učí z papíru a z textu, co napíšu propiskou než z počítače a vytisklého textu. Už jen samotným opisováním se hodně naučíš! Samozřejmě se při učení neobejdu bez zvýrazňovačů a mého oblíbeného zeleného čaje. Každé téma si podtrhávám jinou barvou, abych si u testu lépe vzpomněla.

Když se učím okruhy na angličtinu, rozděluju si téma na odstavce a jednotlivé podnadpisy – dělám si osnovu. Potom se jednotlivé odstavce učím nekonečným opakováním, dokud je neřeknu úplně bez chyby, a pak můžu jít na další bod. Nakonec si vše převyprávím nazpaměť!

Všechny maturitní okruhy si ukládám do složek, které mám opět rozdělené podle barev a předmětů.

Celkově mám problém s prokrastinací a trvá mi se k učení dokopat a vydržet u něj nějakou dobu, takže tipy, jak se začít učit, moc nemám :D.