Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Deník maturanta #13

Maturita, formalita? Možná, ale kolik stresu přináší, to nám nikdo neřekl! Tahle rubrika ti nedá tipy a pravděpodobně ani motivaci, protože tu my samy potřebujeme.😂  Zato tě ale můžeme ujistit, že jestli prožíváš to stejný, nejsi v tom sám/sama! 

Ahoj, tak jak se máš? Každým týdnem už jsme zase o kousek blíž k maturitám a konci střední. Šílený!🤪 Dneska bychom chtěly probrat slohovky. Dáme ti rady a uklidníme tě zkušeností naší Elvi, která už má sloh za sebou. Pokud už jsi práci taky psal/a, doufáme, že se povedla. A pokud ne, snad ti dnešní tipy pomůžou a hodně štěstí! You got this.

Něco o slohovce z češtiny:

  • Musí mít minimálně 250 slov (horní hranice není daná)
  • 90 minut času na samotné psaní + máš ještě chvíli na přípravu
  • Zadání si tvoří každá škola sama, takže se nedá přesně říct, jaký útvar na tebe bude čekat. Může se tam objevit vypravování, (ne)formální dopis, úvaha, zpráva, líčení, článek, dopis, recenze…
  • Nesmíš používat bělítko. Zato můžeš škrtat, jak se ti jen zachce!

Moje zkušenost:

Já už mám slohovku z češtiny naštěstí za sebou! Psala jsem ji v pátek dopoledne, takže jsem se mohla vyspat, dát si dobrou snídani a kafe. Ještě než jsem vyšla z domu, jsem si dala 10minutovou meditaci, abych se uklidnila a hodila se do pohody.

Samotná slohovka nebyla tak těžká, měli jsme skvělý témata! Já si vybrala charakteristiku člena rodiny, kterému jsem podobná. Dále jsme měli na výběr mezi úvahou o covidu, líčením zimní krajiny na vesnici a vyprávěním o dni, který pro nás byl překvapením. Já šla na jistotu a psala jsem charakterisitku. Věděla jsem, že mi téma sedí a nebudu mít problém napsat 250 slov (nakonec jsem jich měla 485).

S sebou jsem si vzala samozřejmě pití, nějakou čokoládu na uklidnění, kapesníky a krystaly (tygří oko, citrín, ametyst a chalcedon). Na práci jsme měli celkově 110 minut a dá se to krásně stihnout! Nejdřív jsem si to celé napsala nanečisto a pak to začala přepisovat. Na přepis si nech vždy minimálně 25 minut! Já měla slov hodně a přepsat jsem je stihla za půl hodiny, takže i když budeš v časovém presu, za 25 minut těch povinných 250 slov s přehledem stihneš! Žádná škola tě nechce potopit a nedají ti těžký témata. Hlavně buď v klidu, soustřeď se, celý text si ještě minimálně 3krát přečti a nezapomeň se pak jít odměnit třeba dobrým obědem!

NAŠE TIPY:

Hlavní je mít nadpis, dodržet počet slov a odstavce. To ti na čtyřku stačí!😂

Mysli na to, že to budou opravovat učitelky na tvý škole. Nebudou ti dělat problémy, byl/a bys pro ně práce navíc!😂 Takže se nestresuj.

Než začneš psát, vyplatí se udělat si osnovu.

Slova si počítej průběžně a radši napiš víc. Je to lepší než se přepočítat a mít jich málo.

Pokud nevíš, co si vybrat, zkus vypravování, říká se, že je nejlehčí. (Úvod, stať se zápletkou, happy end a čau. Ale pozor, abys nespadl/a k popisu!)

Nevybírej si úvahu, pokud o daném tématu nemáš opravdu velký přehled a dobré argumenty. Úvaha se zdá lehká, ale jestli bude tvůj text o ničem, učitelé ti mohou strhnout body.

U charakteristiky nezapomínej na přirovnání.

Pozor na opakující se slova! Vždy se snaž přijít na nějaká synonyma.

Nejdřív si slohovku napiš nanečisto a pak přepisuj! Učitelé hodnotí i to, jak celý text vypadá, a proškrtaný papír nepůsobí hezky – strhnou ti body.

+
+

Adéla Kutilová a Elvíra Hradílková a Lucie Zicklerová

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.