Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Definitivní návod na to, jak se v létě nespálit

A konečně začít používat adekvátní opalovací krém bez ohledu na tvůj budget. Na každý den, do města, do práce, na pláž i sport. Protože nelepivá ultralehká ochrana před sluncem by neměla být nedostupný luxus. SPF is your BFF!

Než si zběsile nakoupíš další krémy, séra, masky a beauty gadgets z TikToku, investuj peníze do UV ochrany. Spolu s dodržováním zásad bezpečného pobytu na sluníčku předcházíš používáním ochranného produktu vráskám, pigmentovým skvrnám, povadlým konturám, rozšířeným pórům a v neposlední řadě rakovině kůže.

Jak si vybrat správný produkt?

SPF vybírej podle typu a stavu své pleti. Když máš suchou pleť, sáhni po hutnějším produktu. Naopak pokud máš mastnou pleť náchylnou k tvorbě pupínků, zvol lehký gel či lotion. Nejlepší UV ochrana je totiž jedině ta, kterou používáš každý den (ano, po celý rok!) a v dostatečném množství. 

Mýtus: Zdravé opálení

Za předčasné stárnutí je z 80 % zodpovědné právě UVA záření. Nic jako zdravé opálení proto neexistuje. Opálení je už samo o sobě signálem poškození buněčné DNA.

UVA = AGING, UVB = BURNING

UVA paprsky pronikají hlouběji do kůže a mohou za 80% stárnutí pleti. Pronikají skrze mraky i sklo. UVB paprsky opalují a spalují pokožku. Na každodenní nošení si vybírej širokospektrální ochranu, která tě ochrání jak před UVB, tak UVA zářením. Na obalu hledej označení UVA + UVB nebo dva kroužky se zkratkami UVA a UVB.

SPF

Zkratka pro Sun Protection Factor neboli ochranný faktor proti slunečnímu záření, konkrétně UVB záření. Zjednodušeně – SPF udává dobu, o jakou vydrží pleť natřená daným produktem déle chráněná, tedy nespálená od sluníčka, ve srovnání s tím, jak rychle by se spálila bez opalovacího krému.

Nejvyšší faktor, který u nás seženeš, je SPF 50, ten blokuje 98 % UVB záření. SPF 30 blokuje až 97 %, ale pouze za předpokladu, že si naneseš 2 ml opalovacího krému na centimetr čtvereční pokožky. Na produkty s nižší ochranou proto rovnou zapomeň. Cokoliv pod třicet je nonsens. 

TYPY UV FILTRŮ

Chemické/Chemical – Mezi ně patří například oxybenzone, avobenzone, octisalate, octocrylene, homosalate, ensulizole, mexoryl SX nebo octinoxate. Snadněji se roztírají, nelepí a nezanechávají bílý film. Nenech se odradit jejich názvem. Všechny produkty oficiálně prodávané v EU jsou schválené, tudíž plně funkční a bezpečné. Na trhu existuje přes 50 druhů těchto UV filtrů, takže výběr je obrovský. 

Minerální/Mineral Pokud jsi ve složení našel/a názvy titanium dioxide (oxid titaničitý) nebo zinc oxide (oxid zinečnatý), jedná se o takzvaný minerální filtr. Fungují jako zrcadlo, sluneční paprsky neabsorbují, ale odrážejí a vytvářejí mezi kůží a okolním prostředím fyzickou bariéru. Zinek má navíc antiseptický a hojivý účinek. Kvůli svému složení mohou pleť vysušovat. Obecně jsou vhodné pro dětskou a citlivou pokožku. Jejich hlavní nevýhodou je, že některé formulace zanechávají bílý film.

Hybridní – Výrobce kombinuje chemické i minerální filtry, což není vůbec na škodu.

Broad Spectrum

Pokud na obalu najdeš nápis broad spectrum, neboli širokospektrální ochrana, vybral/a jsi správně. Takový produkt tě ochrání před UVA i UVB zářením. 

Fragrance-free

Sluneční ochrana neobsahuje přidanou parfemaci, která může u citlivé pokožky vyvolat alergickou reakci.

Oil-free

Produkt neobsahuje olej, což je skvělá zpráva pro mastnější pleť se sklony k nedokonalostem. 

Water resistant

Ochranný opalovací přípravek je odolný vodě i potu po dobu 40 až 80 minut. Přesto nezapomínej na pravidelnou aplikaci. I voděodolné krémy mohou pozbýt až polovinu své účinnosti po vykoupání a osušení ručníkem.

Správné množství

Na to, aby UV ochrana fungovala skutečně tak, jak má, aplikuj vždy dostatečné množství. Pro zjednodušení se řiď pravidlem tzv. two fingers – dva prsty na obličej a třetí prst na krk a uši.

Stačí mi make-up s SPF?

Jednou provždy – NE.

Kdy aplikovat

Vždy na den jako poslední krok ranní beauty rutiny po hydratačním krému a před  make-upem.  V následující galerii najdeš všechny FOMO APPROVED produkty, které tě ochrání před sluncem bez ohledu na tvůj budget. Enjoy summer!

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.