Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Dabloons: Cat people jsou šílenci, na TikToku vytvořili fiktivní ekonomiku

Už máš svoje vlastní dabloons? Nebo ještě nevíš, o co jde?

Jak často se ráno vzbudíš, otevřeš TikTok a zjistíš, že kupa děcek přes noc vytvořila úplně novou fiktivní ekonomiku, která už stačila za pár hodin svojí existence projít všemi různými fázemi, kterými jenom ekonomika může projít? S jistotou můžeme říct, že se ti to stane alespoň jednou. Co jsou dabloons a jak během pár hodin ovládly TikTok?

Co jsou dabloons?

Všechno to začalo u jednoho memu, který koloval po Instagramu.

Čtyři dabloony = čtyři kočičí prstíky. Z toho se postupně stala fiktivní měna, která představuje mince, za které si můžeš něco koupit. Pravděpodobně vznikly po vzoru reálné měny, kterou používalo koloniální Španělsko, nicméně teď je z nich jeden velký TikTok joke.

Jak funguje dabloon ekonomika?

Stojí na kolektivní dohodě. A je to sranda. Funguje to asi takhle: Otevřeš TikTok, a pokud máš štěstí, tak narazíš na video, kde tě osloví kočička (bear with me), ta ti něco nabídne, pozve tě do obchodu atd. Z těchto interakcí buď můžeš peníze získat (kočka ti je dá), nebo naopak ztratit (něco si koupíš / okradou tě).

Ze začátku byla nabídka minimální, jednalo se o malé obchůdky nebo hospody. Teď už si můžeš koupit prakticky všechno, od polívek až po domy, drogy a mekáč nebo tetování.

Nebyl by to ale správný ekonomický vývoj, aby se nedostal do problémů. Ještě zhruba včera ráno sis mohl/a koupit polívku za dva dabloony a všichni byli happy. Jenže pak začali lidi rozdávat hrozně moc peněz jen tak pro nic za nic a ejhle... inflace.

To není jediný problém. Za těch pár hodin existence dabloon ekonomiky už jsme stačili kromě inflace uspořádat volby, zvolit si prezidenta, vládu, vytvořit zákony, uvalit lidi do extrémních dluhů a začít protivládní odboj, protože kdo by chtěl ty daně platit...

Jak mám sakra vědět, co je moje role v Dabloonlandu?

Je to easy. Všechno se odvíjí od toho, jaká videa ti vyjedou na FYP. Oproti začátkům, kdy šlo o kočičky, které tě zvaly do svých obchodů a přály ti šťastnou cestu, tě teď může potkat opravdu cokoliv. Jednou tak narazíš na video, kde obdržíš velkou sumu peněz, a v dalším třeba dostaneš dabloon virus a budeš muset zaplatit za léčbu a klidně i pojištění. Mě takhle včera ráno přistálo na FYP video, abych se přidala na pirátskou loď, a tak se teď prostě plavím po kočičím moři na kočičí lodi. Bomba.

Teď ti nejspíš v hlavě vyvstává další otázka – pokud je všechno čistě fiktivní a založené na random videích na tvojí for you page, jak můžeš sakra vědět, kolik máš peněz, co jsi a jestli náhodou nemáš severe credit card debt?

To je taky easy, představuju ti ✨ Google spreadsheet ✨. Ano, někteří lidé jsou do toho tak zainvestovaní, že mají celou tabulku, kam si píšou, co to bylo za video, od koho bylo a co v něm dostali, ať už dabloony, virus, hlídacího psa nebo zloděje, který je okradl o všechno jmění. Pokud chceš být trochu víc lowkey, úplně ti stačí si ty nejdůležitější eventy zaznamenávat do poznámek a doufat, že třeba omylem neuděláš nějaký daňový podvod. Nebo nemusíš, we don't care.

Jsou dabloony další moderní kryptoměna?

Ne. Alespoň zatím. Nikdo neví, co se z toho vyvine, nicméně dabloon cats jsou kolektivně udržovaný vtípek a taková „online hra“, kterou se lidi baví, nic víc. Za dabloon mince si nic reálného nekoupíš. Není to Ethereum, není to Bitcoin, a pokud ti někdo bude chtít tvrdit opak, tak kecá.

Já ti přeju šťastné a bezpečné cestování, na rozloučenou dostaneš 10 dabloons. Happy spending!

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.