Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Cyklistika je cool dokonce i v Praze, shodují se studie

Popularita cyklistiky ve velkých městech neustále roste, výjimkou není ani naše hlavní město. Od roku 2019 došlo k výraznému nárůstu počtu cyklistů, a to o 73 %.

Výzkum provedený agenturou Median (2021) přinesl zajímavá data o rozvoji mikromobility v Praze. Studie ukázala, že stále více Pražanů se rozhoduje pro cyklistiku při přepravě po městě. Podle průzkumu je více než třetina (35 %) Pražanů aktivními cyklisty, kteří jezdí na kole alespoň jednou týdně. Dalších 13 % jezdí alespoň jednou měsíčně. Naopak třetina (33 %) lidí nejezdí na kole a nemá o to zájem.

Počet cyklistů se celkově neustále zvyšuje. Od roku 2019 vzrostl o 73 %, z 263 tisíc na 456 tisíc. Většinu cyklistů tvoří lidé ve věku 30–49 let, což ukazuje, že lidé v aktivním středním věku si tuto aktivitu opravdu oblíbila. Celkově je, logicky, oblíbenější jízda na kole v příjemnějších podmínkách. V létě jezdí na kole alespoň jednou měsíčně téměř polovina (42 %) Pražanů, v zimě jen 11 %.

Výzkum také ukázal rostoucí zájem o elektrokola, elektrokoloběžky a bikesharing. Kombinace kola a MHD je oblíbená u 23 % cyklistů, přičemž téměř polovina z nich dává přednost sdílenému kolu před vlastním.

18 % obyvatel Prahy by na kole jezdilo častěji, pokud by nebyly přítomny bariéry omezující jejich cyklistické aktivity a dalších 41 % je tomu nakloněno. Celkově by tak odstranění techto bariér pomohlo téměř dvou třetinám Pražanů k častějšímu ježdění na kole.

Mezi zmiňované bariéry patří například pocit nebezpečí jízdy v provozu nebo nedostatek možností převlékání a hygieny v cíli cesty. Zaměstnavatelé a školy totiž nestíhají adekvátně reagovat na rostoucí počet cyklistů.

Jednou z nejčastěji uváděných bariér pro využívání kola je právě pocit nebezpečí při jízdě mezi auty, který zmínilo přibližně 20 % Pražanů. Je pravda, že cyklistika je v České republice často více spojována se sportem nebo volným časem. Například v Dánsku je však kolo vnímáno jako běžný dopravní prostředek. Dánské ulice a infrastruktura jsou budovány s ohledem na cyklisty, takže jízda na kole je pohodlným a bezpečným způsobem dopravy.

Pokud se taky chceš přesvědčit, že ježdění po městě na kole je top, vyzkoušej Rekola! Pokud máš pražskou Lítačku, máš dvakrát denně 15 minut jízdy zdarma.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.