Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Čtyřdenní pracovní týden místo pěti dnů? Ve Spojeném království to začínají testovat

Dnes jsou lidé zvyklí na naprosto jiné pracovní návyky a pracovní dobu než před pár lety. Spousta lidí chce pracovat z domova nebo z jiných koutů světa. Co takhle ale pracovat pouze 4 dny v týdnu?

Ve Velké Británii se rozhodli testovat pracovní týden, který by měl pouze 4 dny. Tedy každý týden by měl 3 dny volna.

Podle The Guardian se to týká 70 britských společností, neboli okolo 3 300 zaměstnanců. Ti budou testovat čtyřdenní pracovní týden, a to bez snížení mzdy. Testovací doba má trvat šest měsíců a odborníci se domívají, že změna zvýší efektivitu práce a produktivitu.

Když jsem poprvé slyšel, že budeme pracovat méně hodin za stejnou mzdu, pomyslel jsem si: „V čem je háček?" Obvykle jsem tak vyčerpaný z práce, nemám energii, takže doufám, že čas na odpočinek navíc zvýší moji energetickou hladinu.
Wyatt Watts, 25 let, zaměstnanec v jedné ze zúčastněných firem

Výkonný ředitel neziskové organizace 4 Day Week Global, která za celým projektem stojí, Joe O'Connor, řekl: „Jak se dostáváme z pandemie, stále více společností si uvědomuje, že novou hranicí pro konkurenci je kvalita života. Zkrácená hodinová práce zaměřená na výstup je prostředkem, který jim poskytne konkurenční výhodu.“

Každá organizace nebo firma, která se tohoto testu účastní, musí úzce spolupracovat s výzkumníky, aby dokázala analyzovat produktivitu a kvalitu života zaměstnanců.

Tento projekt nemá do konce roku probíhat jen v Anglii, ale připravuje se také ve Skotsku a ve Španělsku.

Budeme analyzovat, jak zaměstnanci reagují na další den volna, pokud jde o stres a syndrom vyhoření, spokojenost s prací a životem, zdraví, spánek, spotřebu energie, cestování a mnoho dalších aspektů života.
Juliet Schor, profesorka sociologie na Boston College a vedoucí výzkumnice projektu

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.