Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Covid přehled:
Co, kdy a jak se změní?

Blíží se konec pandemie covidu? Podle aktuálních opatření vlády Petra Fialy to tak vypadá. Kdy už začnou velké koncerty, skončí nošení respirátorů a pustí tě do hospody bez očkování?

V noci z 9. na 10. února:

  • končí povinnost předkládat certifikát o očkování, tzv. covid pass

Znamená to tedy, že můžeš do hospody, kina nebo na party a nemusíš se prokazovat ani testem, ani očkovacím certifikátem.

  • Takže už covid chytit nemůžu a ani nikoho nemůžu nakazit?

Ne, rozhodně ne. To, že končí povinnost předkládat covid pass, neznamená, že covid záhadně zmizí jak pára nad hrncem. Pokud máš možnost, nechej se naočkovat. Pokud jedeš navštívit babi a dědu, zajdi si na test. Nic to nestojí, zabere to minimum času a budeš mít jistotu, že nikoho neohrozíš.

Do 18. února:

  • hromadných akcí se může účastnit maximálně 1000 osob

V tomhle případě se mluví o akcích s místem na sezení. Jsou to třeba divadelní představení, kino, přednášky nebo sportovní utkání.

  • ostatních akcí jako slavnosti, kulturní nebo sportovní akce spolků se může účastnit maximálně 100 osob

Z toho jasně vyplývá, že i přesto, že už nikdo nebude kontrolovat, zda máš negativní test nebo zda jsi naočkovaný/á, stejně se akce jako třeba koncerty můžou konat maximálně pro tisíc lidí.

Od 19. února

  • hromadné akce s větším počtem než 1000 účastníků

Akcí se bude moc účastnit více než tisíc lidí, konkrétně o 50 % zbývající kapacity. Platí to však stále pro akce se sedícími diváky.

  • ostatní akce s kapacitou maximálně 100 osob

Tady se od 19. února kapacita navýší na 500 diváků.

Testování

  • plošné testování ve školách i v zaměstnání skončí k 18. únoru

Testovat se bude pouze ve zdravotnických nebo sociálních zařízeních. Testovat se budou ti, kteří nejsou naočkovaní nebo neprodělali nemoc.

Návrat ze zahraničí do ČR

  • příjezdový formulář

Ten musí vyplnit všichni, kdo se ze zahraničí do Česka nevrací individuální dopravou, takže pokud nejedeš autem, na kole nebo nemáš soukromej tryskáč, musíš po návratu domů vyplnit formulář.

  • testy a karanténa

Pokud máš ukončené očkování nebo jsi prodělal/a nemoc, nemusíš po návratu absolvovat ani testy, ani podstoupit karanténu. Pokud nemáš ani jedno, je nutné si na test dojít.

Spousta států stále pro vstup do země vyžaduje PCR test nebo očkování, někdy i s třetí dávkou (boosterem). Než vyrazíš na lyže nebo za teplem, zjisti si aktuální podmínky pro překročení hranic. Všechny zásadní informace najdeš na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR nebo na webu příslušné ambasády.

Co zůstane

  • povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách a v prostředcích hromadné dopravy

Respirátorů se ještě nějakou chvíli nezbavíme, povinnost je nosit bude platit dál stejně jako dosud.