Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Co všechno musela podstoupit Kim Kardashian, aby oblékla ikonické šaty Marilyn Monroe?

Kim K na červeném koberci pro Vogue přiznala, že aby mohla vynést jedny z nejdražších šatů světa, musela tři týdny držet striktní dietu. Snesla se na ni vlna kritiky nejen za to, že propaguje toxickou diet culture, ale také za to, že pro Marilyn měly šaty více než symbolický význam, který Kim zneuctila.

Buďme upřímní, celý klan Kardashianek miluje publicitu – ať už jsou ukazovány v dobrém, či méně přiznivém světle, milují být středem pozornosti a Kim obzvlášť. Nad titulky, které o ní vychází, se většina lidí pousměje nebo je přejde bez většího povšimnutí, ale to, co Kim předvedla v souvislosti s šaty Marilyn Monroe, je přinejmenším nezodpovědné.

Jednoduše řečeno: Kim vynesla šaty, které si nechala ušít Marilyn Monroe, aby v nich v roce 1962 zazpívala tehdejšímu prezidentu J. F. Kennedymu k jeho narozeninám. Tenhle moment Marilyn plánovala dlouho dopředu a dodnes se jedná o jeden z jejích nejikoničtějších momentů, který vstoupil do historie.

Mohlo by se zdát, že vzít si tyto ikonické šaty byl od Kim podobně vypočítavý tah, jako kdysi od Marilyn. I pokud nejsi zapřísáhlý fashionista (stejně jako já), dokážeš si udělat obrázek o tom, jak zásadní tyhle šaty jsou:

  • v roce 2016 je koupila společnost Ripley's Entertainment, v aukci se vydražily za 4,8 milionu dolarů a jedná se tak o nejdražší šaty vydražené v aukci
  • od té doby jsou šaty uloženy v zatemněném trezoru s řízenou teplotou, v muzeu Believe It or Not!, které patří zmíněné společnosti
  • šaty byly vystaveny jen párkrát, na původní figuríně, chráněny neprůstřelným a nerozbitným sklem

Kromě zapůjčených šatů dostala Kim od muzea také jako dárek pramen vlasů, který patřil Marilyn.

Během slavnostního večera pak Kim v rozhovoru pro Vogue přiznala, že se při prvním zkoušení šatů do modelu nevešla. Do Met Gala zbývaly tři týdny a Kim se zařekla, že šaty oblékne. V rozhovoru pak uvedla, že během tří týdnů shodila 7 kilo. Originální model přitom měla Kim pouze na červeném koberci, poté se převlékla do repliky, která byla od originálu k nerozeznání.

Bylo to jako připravovat se na roli. Byla jsem rozhodnutá, že šaty obléknu. Moc lidí tomu nevěřilo, ale zvládla jsem to. Dvakrát denně jsem nosila saunovací oblek, běhala na páse, úplně jsem vyřadila cukr a sacharidy. Jedla jsem jen zeleninu a bílkoviny. Nehladověla jsem, ale byla jsem na sebe maximálně přísná. Když jsem šaty poté oblékla znovu a padly mi, málem jsem brečela štěstím.
Kim Kardashian pro Vogue

Právě za tenhle výrok je teď Kim ostře kritizována. Jakožto role model mnoha mladých lidí otevřeně propagovala extrémní hubnutí a nezdravou dietu. Byly to přitom Kardashianky, kdo přinesl záblesk naděje pro spoustu žen, které do té doby vzhlížely k ideálu krásy příliš hubených supermodelek.

Jsem na sebe hrdá, když za mnou přijde mladá dívka a řekne mi: mám ráda své křivky, své tělo, mám se ráda taková, jaká jsem, a to díky tobě," uvedla Kim v roce 2010 pro Harper’s Bazaar.

Někdo by mohl namítnout, že Kim zhubla kvůli obléknutí šatů, které nemohly být nijak upraveny, a že to není to samé, jako dril, který zažívají vrcholoví sportovci nebo herci, když se chystají na roli. Je snadné celou věc odbýt s tím, že se jednalo o jednorázovou záležitost, že pro krásu se musí trpět. Jenže právě tyhle výroky jsou často spouštěčem, který u mnoha mladých odstartuje nezdravý vztah k vlastnímu tělu.

Kim tak skutečně dosáhla toho, čeho chtěla. Na Met Gala byla nepřehlédnutelná, jednou z nejdiskutovanějších celebrit celého večera. Stále se mi však hlavou honí myšlenka, zda byl tohle vhodný způsob uctění Marilyn, která celý život trpěla pocitem, že jí jsou neustále odcizovány věci, které patří výhradně jí samé – ať už to bylo tělo, identita, láska, nebo nakonec šaty, které pro ni znamenaly tolik.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.