Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Co víme o našich potenciálních prvních dámách?

Už brzy bude mít naše republika nového prezidenta a s ním i první dámu. Co o nich víme a co ze své pozice plánují, se dozvíš v článku!

O kandidátech na prezidenta, Petru Pavlovi a Andreji Babišovi, toho víme už dost, ale o jejich manželkách se tolik nemluví. Pojďme si o nich říct víc!

Základní informace:

Eva Pavlová

Evě je 58 let a narodila se ve znamení Štíra, stejně jako její manžel Petr Pavel. Má vystudované dvě vysoké vojenské školy. Kvůli zájmu o vojenskou kariéru vstoupila do KSČ, což sama označuje za chybu, a hned po sametové revoluci ze strany odešla. Pracovala například v generálním štábu, který vedl právě Petr Pavel.

Aktuálně je podplukovnicí v záloze, což znamená, že může být povolána do služby. Kromě toho působí jako zastupitelka v obci, kde s manželem bydlí, a pracuje jako asistentka mediačního centra Manofi. Je také babičkou.

Monika Babišová

O deset let mladší Monika se narodila ve znamení Blížence. Vystudovanou má střední ekonomickou školu, pracovala jako sekretářka, ale zájem projevuje i o interiérový design.

Aktuálně se věnuje charitě. V roce 2011 založila s Andrejem Babišem nadaci Agrofert, která podporuje samoživitelky, hendikepované, sociálně slabé i seniory. Dále je ambasadorkou projektu Kopretina, který se zabývá prevencí rakoviny děložního čípku.

Mimo tyto aktivity obě ženy aktuálně věnují nejvíce času podpoře svých mužů.

Jak se s manžely poznaly?

Eva Pavlová a Petr Pavel se poznali v armádě. Tenkrát ale měl každý z nich jiného partnera. Svatbu měli až v roce 2004.

Monika poznala Andreje Babiše během práce sekretářky. Do firmy, kde pracovala, totiž chodil jako obchodní partner. Znají se už od roku 1992, ale svatbu měli relativně nedávno, v roce 2017. Společně mají dvě děti, Vivien a Frederika (který je díky svému vzhledu mnohem oblíbenější než jeho tatínek😂).

Která z nich je lépe připravená být první dámou?

Jedna věc, kterou mají společnou, je zkušenost s vysoce postavenými manžely.

Petr Pavel byl druhý nejdůležitější muž v NATO, paní Pavlová se s ním tehdy odstěhovala do Bruselu, kde ho podporovala. Stejně tak pracovní cesty zažila i Monika v době, kdy byl Andrej Babiš premiérem.

Plány z postu první dámy

Obě sdělily, že hodlají být ze své pozice aktivní.

Eva se chce zaměřit na rovnost žen ve společnosti a podporu samoživitelek. Bohužel si touto situací sama prošla. Rozhodně chce být zapojená a být vidět. Pro magazín Přítomnost sdělila myšlenku o mladé generaci.

Měli bychom mnohem systematičtěji učit mládež, že lidé jsou za své konání odpovědní, že za své činy neseme určitou zodpovědnost. Člověk stráví v životě mnohem více času přípravou na zkoušky na řidičák, než aby se připravoval na důležitější celoživotní funkce, jako jsou manželství, rodičovství nebo občanství.
Eva Pavlová pro magazín Přítomnost

Monika se též chce zaměřit na matky samoživitelky a nadále pokračovat v charitativní činnosti. Na rozdíl od Evy nechce být tolik vidět.