Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Co o nás říkají dating shows na Netflixu?

Dating shows jsou mezi diváky stále populárnější. Proč od nich nemůžeš odtrhnout zrak, se dozvíš v článku!

S premiérou československé série Love Islandu se fenomén seznamovacích reality shows těší popularitě i u nás (ačkoliv už dávno známe zahraniční verze). Netflixové dating shows vznikají další a další, vždy s nějakou obměnou: Soutěžící dostanou pokutu za sex, nevidí na své (budoucí) partnery nebo s těmi stávajícími prochází testem věrnosti. Proč jsou ale tak návykové a zajímavé?

Proč jsme tak posedlí dating shows?

BBC dalo dohromady pár důvodů, proč milujeme Love Island:

  • Sledováním si obnovíš víru v lásku
  • V pořadu můžeš najít dramatičnost jako u telenovel
  • Vybereš si favorita jako ve sportu a fandíš mu
  • Řeší se tam reálné problémy skutečných lidí
  • Sledováním si odpočineš, srdce ti to nezlomí

Jak to, že se účastníci vždy zamilují tak rychle?

Independent se vyjádřil konkrétně k pořadu Love is blind. V době swipování a vybírání si partnera na základě zevnějšku show nabízí lidem možnost najít pravou podstatu lásky podle charakteru. Nemožnost vidět se taky znamená přirozenou a otevřenou komunikaci, která utváří pouto, navíc může vzniknout pocit, že účastník svůj protějšek už zná, protože mu chováním připomíná někoho známého (což potvrzuje tahle studie z roku 1973).

Co si myslí psychologové a dating experti?

CNBC se zeptalo páru psychologů. Ti řekli, že vzhled a více detailů (než jejich omezené množství, které lze za krátkou dobu seznamování získat) druhé polovičky jsou pro funkční vztah velmi důležité. Účastníci, kterým se lásku podaří najít, musí mít podobně smýšlení a jít do soutěže naplno s tím, že vědí, co chtějí, a navíc jsou všichni velmi atraktivní, což „sociálnímu experimentu“ zajišťuje vyšší úspěšnost, ale zároveň protiřečí jeho původnímu záměru.

Proč to milujeme, i když je to sehrané?

Goodhousekeeping zná odpověď:

  • Jsme zkrátka fascinováni láskou
  • Učíme se správně chovat
  • S některými příběhy souzníme
  • Sledování může být i vzrušující a nabízí nám únik z reality

Jsou dating shows problematické?

Thebottomline zná několik důvodů, proč ano. Kromě hledání partnera jde i o soutěžení o lásku, přátelství a peníze. Vyobrazení účastníků jako „záporáků“ může být v reálném životě nebezpečné a nedostatek diverzity jak sexuální, tak co se týče barvy pleti, je taky problematický.

Pokud je sledování těchto pořadů tvoje guilty pleasure, určitě víš, že právě vyšla nová série Love is blind a že je ke zhlédnutí na Netflixu! Ideální ke krácení dlouhých podzimních večerů nebo jako kulisa třeba k domácím pracím👀.