Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Co dělat, když jdeš poprvé do fitka nebo se stydíš

Fitko může být občas nerve-wrecking, zejména pokud začínáš, jdeš do nového nebo si z jakéhokoliv jiného důvodu nejsi jistý/á. Mám pro tebe pár rad a triků, které ti pomohou.

Všichni jsme jednou byli na začátku, báli se do gymu vůbec jít a bloudili po fitku jako duše bez těla. Začít s něčím novým může být děsivé. Nové tváře, stroje, prostředí a hromada lidí, to není zrovna komfortní zóna většiny z nás. Jako někdo, kdo cvičí už nějakou dobu, ti ale můžu dát pár rad.

Nikdo na tebe nekouká!

Dřív jsem měla neustálý pocit, že mě ve fitku stále někdo pozoruje a zkoumá každý můj pohyb. Tak to ale vůbec není. 99 % lidí se soustředí jenom na sebe, takže se nemusíš bát, že tě někdo bude pozorovat, nebo se ti dokonce smát. Fitness komunita je opravdu hodně podporující.

Jediný případ, kdy koukám na někoho jiného, je při obdivu a respektu, že dotyčný zvládá něco těžkého. Nebo pozoruju, jak se používá stroj, který pro mě do té doby vypadal jako z jiného světa.

Neboj se si fitko v klidu projít, a třeba se i ztratit

Zorientovat se ve fitku může být občas oříšek. Máš několik možností, jak se s tím poprat. Ve větších gymech se můžeš domluvit na recepci či baru, zda by tě trenér nemohl provést a ukázat ti, kde se jaká zóna nachází. Pokud jdeš úplně poprvé, můžeš si zaplatit lekci s trenérem.

Můžeš také vyrazit na vlastní pěst. Neboj se trochu bloudit, a když budeš něco potřebovat, zeptej se zaměstnanců, není na tom nic zvláštního.

Najdi si místo, které ti bude vyhovovat

Věřím, že ze začátku pro tebe nebude jednoduché cítit se komfortně, proto si v klidu fitko projdi a vyber si místo, kde se budeš cítit nejlépe. Nemusíš hned lítat z místa na místo, udělej si pár cviků, které máš rád/a, a pomalu se rozkoukej. Pak můžeš chodit i na jiná místa a uvidíš, že za chvíli se budeš ve fitku cítit jako doma.

Vezmi s sebou kamaráda

Moje rada nad zlato. Začni chodit s někým, kdo už cvičí nebo s kým můžeš začínat. Ve dvou se to lépe táhne, a to platí i pro fitko. Díky tomu, že nebudeš sám/sama, z tebe opadne nervozita a stres, zvykání si na nové prostředí bude mnohem jednodušší. Zároveň se můžete motivovat a podporovat navzájem.

Pár rad na závěr

  • Udělej si playlist dopředu
  • Vezmi si na sebe comfy oblečení, ve kterém se budeš cítit dobře a sebevědomě
  • Trénink si naplánuj a promysli dopředu
  • Nikdy se neboj zeptat
  • Respektuj ostatní

P. S. Fitness komunita je skvělá. Pokud budeš chodit pravidelně v jeden čas, je dost možné, že budeš potkávat ty samé lidi, takže si třeba uděláš i kámoše.

Malá drobnost, která mě ze začátku děsila, je to, že většina lidi má RBF. Nic si z toho nedělej, lidé jsou uzavření ve svojí hlavě, soustředí se nebo si jen užívají beat a nevnímají, co se děje kolem!